آموزش جلوگیری از هک شدن اکانت اینستاگرام

هک شدن اکانت یک شرایط ترسناک ایجاد میکند، به ویژه اگر شما کسب و کاری هستید که برای فروش و جذب مشتری به حساب اینستاگرام خود متکی باشید. ما هنوز مطمئن نیستیم که هک چگونه رخ داده است، اما توصیه میکنیم امنیت حساب Instagram خود را بررسی کنید. در اینجا 5 نکته برای جلوگیری از هک شدن اکانت اینستاگرام ارائه خواهیم داد:

 

1. رمز عبور قوی انتخاب کنید واضح ترین نکته و مهمترین مسئله همین است. یکی از رایج ترین روشهایی که هکرها استفاده میکنند، اینست که با حدس زدن کلمه عبور یا استفاده از کلمات عبور قدیمی حسابها را هک کنند (ما توصیه میکنیم برای اینکه بدانید کلمات عبور شما به سرقت رفته است یا خیر از ابزار رایگان Have I Been Pwned استفاده کنید). Instagram توصیه میکند ترکیبی از حداقل 6 عدد، حروف و علائم نقطه گذاری استفاده کنید، اکثر کارشناسان امنیتی پیشنهاد میکنند، کلمه عبور حداقل 8 کاراکتری انتخاب کنید. همچنین باید به طور منظم پسورد Instagram خود را بروزرسانی کنید. طبق نظر اکثر کارشناسان، حداقل یک یا دو بار در سال اینکار را انجام دهید. حتی میتوانید از یک password manager برای پیگیری و مدیریت رمزهای عبور خود استفاده کنید.

 

2. Two-Factor Authentication را فعال کنید تقریبا تمام اپلیکیشنهای کاربردی اصلی در حال حاضر نوعی از احراز هویت دو عاملی two-factor authentication یا (2FA) ارائه میکنند و اینستاگرام نیز چنین است. با فعال کردن two-factor authentication، هر زمان که از یک دستگاه شناخته نشده وارد Instagram شوید، از شما خواسته میشود یک کد امنیتی SMS همراه با نام کاربری و رمز عبور خود وارد کنید. اینکار میتواند هرگونه تلاش هکرها برای ورود به حساب کاربری شما و تغییر اطلاعات تماس شما جلوگیری کند. برای روشن کردن two-factor authentication، به پروفایل اینستاگرام بروید و روی دکمه تنظیمات ضربه بزنید. سپس به پایین بروید و روی دکمه Two-Factor Authentication کلیک کنید. نوار لغزنده را در موقعیت on قرار دهید. اگر حساب شما یک شماره تلفن تایید شده نداشته باشد، از شما خواسته میشود که یکی وارد کنید. پس از وارد کردن شماره تلفن خود، دکمه next را کلیک کنید. اکنون وقتی از یک دستگاه ناشناخته وارد حساب کاربری Instagram خود میشوید، از شما خواسته میشود تا کد امنیتی را که توسط SMS دریافت میکنید را وارد کنید.

 

3. مطمئن شوید حساب ایمیل شما امن است ایمیل شما شبیه یک دروازه به اکانتهای آنلاین شماست، اگر کسی به آن دسترسی داشته باشد، یعنی تقریبا به هر چیزی که در آن از ایمیل خود استفاده کرده اید، دسترسی پیدا میکند، پس مطمئن شوید که ایمیل شما امن است اکثر ارائه دهندگان ایمیل دارای سیستمهایی برای جلوگیری از تلاشهای ورود ناخواسته هستند و اقدامات امنیتی مانند رمزگذاری ایمیل و two-factor authentication ارائه میدهند. اگر واقعا میخواهید حساب اینستاگرام خود را امن نگه دارید و از هک شدن اکانت اینستاگرام جلوگیری کنید، باید مطمئن شوید که حساب ایمیل شما به همان اندازه امن است.

 

4. لغو دسترسی به اپلیکیشن های جانبی مشکوک یکی از نکات امنیتی اخیر Instagram این است که مجوز دسترسی به هر گونه اپلیکیشن جانبی مشکوک را لغو کند. در واقع مجوز دسترسی هر وبسایت یا اپلیکیشنی که قوانین و چهارچوب Instagram یا شرایط استفاده (از جمله اپلیکیشنهای ربات Instagram که لایک میکنند، کامنت میگذارند و اکانتهای دیگر را به جای شما و از طرف شما دنبال میکنند) آن تبعیت نمیکند را لغو میکند. برای مدیریت اپلیکیشنهای جانبی، پروفایل اینستاگرام خود را روی دسکتاپ باز کنید، روی دکمه تنظیمات کلیک کنید، سپس روی Authorized Apps را کلیک کنید.

 

5. نکات امنیتی بیشتر اولین نکته این است که به یاد داشته باشید که هر وقت از رایانه یا تلفن مشترک به Instagram وصل میشوید، حتما log out کنید. و اگر از یک رایانه عمومی به Instagram وارد شدید، مطمئن شوید تیک Remember Me را نزده باشید، زیرا با اینکار حتی پس از بستن مرورگر، میتوان به اکانت شما وارد شد. دوم این است که رمز عبور خود را هرگز به کسی که نمیشناسید یا اعتماد ندارید، ندهید. این یکی کاملا واضح و مبرهن است، اما یکی از رایج ترین روشهای دسترسی هکرها به حسابهای افراد از طریق فیشینگ است. حمله های فیشینگ به این صورت است که هکرها به شما یک ایمیل ارسال میکنند که شامل لینکی به یک صفحه ورودی جعلی اینستاگرام است. هنگام ورود با ایمیل و رمز عبور خود، آنها اطلاعات را دریافت میکنند. برای جلوگیری از بروز این اتفاق برای شما، اطمینان حاصل کنید که two-factor authentication را فعال کرده و مراقب ایمیلهایی را که دریافت میکنید، باشید.

آموزش جلوگیری از هک شدن اکانت اینستاگرام