ارتش آمریکا جی‌پی‌اس ضد پارازیت می‌سازد

پاییز امسال ارتش آمریکا قرار است جی‌پی‌اس‌های جدید مقاوم در برابر پارازیت و سیگنال‌های مزاحم را به مرحله تست برساند. با توجه به اتهاماتی که به روسیه درباره مختل کرده سیگنال‌های جی‌پی‌اس در اروپا و نقاط دیگر دنیا وارد شده، به نظر می‌رسد آمریکا با این اقدام قصد مقابله با مشکلاتی از این دست را داشته باشد.

مشکل اختلال در جی‌پی‌اس می‌تواند نقطه ضعف بزرگی برای آمریکا و متحدانش باشد. چرا که ارتش آنها در همه زمینه‌ها مثل حرکت نیروها و هدایت موشک‌ها و پهپادها به این سیستم وابسته است.

 

ارتش آمریکا جی‌پی‌اس ضد پارازیت می‌سازد

اعضای هنگ سواره نظام دوم که در آلمان مستقر شده‌اند این دستگاه‌های ضد پارازیت را پاییز امسال دریافت می‌کنند. همچنین گفته شده که ارتش به دنبال توسعه یک نسل جدید از سیستم‌های مسیریابی است که در مواقع اختلال بتواند از آن به عنوان جایگزین استفاده کند.

پاییز سال گذشته نیروهای متحد ناتو و آمریکا یک مانور مهم در نروژ ترتیب دادند که Trident Juncture نام گرفت. این مانور برای بررسی آمادگی نیروهای متحد و آموزش یک ائتلاف نظامی چند ملیتی برگزار شده بود. در جریان این مانور، ارتش متوجه شد که سیگنال جی‌پی‌اس مختل شده و در پی آن مقامات فنلاند و نروژ این اختلال را به روسیه مرتبط کردند. پیشتر و در آوریل 2018، مقامات رسمی آمریکا اعلام کرده بودند که روسیه سیگنال‌های چی‌پی‌اس نیروهای آن‌ها در سوریه را مختل کرده است.

فروردین ماه امسال سرویس جی‌پی‌اس در مناطقی از تهران هم به خاطر وجود مختل کننده این سیگنال‌ها در مناطق مذکور، دچار مشکل شد. در واقع سیگنال‌های مزاحمی که در مناطق مختلف وجود داشتند، باعث اختلال سیگنال‌ها در شبکه TD ایرانسل شده بودند.

 

برای دیدن مطالب فناوری بیشتر اینجا را کلیک نمایید.

منبع خبر