کارمندان سابق گوگل، نرم‌افزاری مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه داده‌اند که می‌تواند با ارسال پیام، به کارمندان انگیزه بدهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، سه تن از کارمندان سابق گوگل باور دارند که هوش مصنوعی می‌تواند راهی برای شاد بودن در محل کار فراهم کند.

این سه کارمند، استارتاپی موسوم به "هومو"(Humu) راه‌اندازی کرده‌اند که در آن، از هوش مصنوعی برای تجزیه داده‌های مربوط به کارمندان و ایجاد انگیزه آنها استفاده می‌شود تا بتوانند در محل کار خود پیشرفت کنند.

این انگیزه، با ارسال ایمیل یا پیامک به کارمندان صورت می‌گیرد تا آنها را به انجام کارهای کوچکی با هدف ارتقای کل سازمان ترغیب کند.

استارتاپ "هومو" در سال 2017 راه‌اندازی شد و اکنون 15 شرکت بزرگ و کوچک دارد. با این روش، کارمندان به جای ساده‌ترین تصمیم‌ها، سعی می‌کنند سودمندترین تصمیم‌ها را بگیرند. همین اصول تصمیم‌گیری، در گروه منابع انسانی گوگل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد تا کارمندان به ذخیره پول، کمتر تلف کردن غذا و انتخاب‌های پویای دیگر ترغیب شوند.

هومو علاوه بر زمان‌بندی و نحوه ارسال پیام، برای فرستادن محتوا به مشتریان، از یادگیری ماشینی استفاده می‌کند.

"لاسلو بوک"(Laszlo Bock)، مدیر اجرایی هومو گفت: هدف ما این است که کارمندان، عملکرد بهتری داشته باشند اما برای این کار، به یادآوری نیاز است.

گر این روش جدید به درستی اجرا شود، اثر زیادی بر نحوه رفتار و عملکرد انسان‌ها خواهد داشت.

متخصصان خاطرنشان کرده‌اند از آنجا که این نرم‌افزار، کارمندان را به جای توجه به علایق شخصی، به کامل کردن وظایف و سودرسانی به کارفرما ترغیب می‌کند، ممکن است خطراتی نیز به دنبال داشته باشد.