رئیس مرکز فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش گفت: در سال تحصیلی آینده، کارنامه دانش‌آموزان به صورت آنلاین در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی شرفی امروز در نشست خبری در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ، برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش در راستای تحقق «ایران هوشمند مدرسه هوشمند» را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه برنامه راهبردی «مدرسه هوشمند»، مطابق با سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و نیز تکالیف برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور اجرایی می‌شود، ادامه داد: پرونده الکترونیکی آموزشی و بهداشتی دانش‌آموزان، طرح واقعیت مجازی، محتوا و رایانش ابری و نیز کارنامه تحصیلی آنلاین، از جمله اهداف رسیدن به این برنامه راهبردی است.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش افزود: موضوع ثبت‌نام آنلاین مدارس، دریافت تائیدیه آنلاین برای انتقال و جابجایی دانش‌آموزان و نیز دریافت کارنامه تحصیلی الکترونیکی دانش‌آموزان، از جمله برنامه‌های مد نظر است که از سال تحصیلی آینده کارنامه آنلاین تحصیلی، به مرور در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد.

شرفی با اشاره به اینکه تحقق مدرسه هوشمند، برنامه‌ای است که در رأس سیاست‌های دولت قرار دارد، تصریح کرد: بر اساس این برنامه، تمامی دستگاه‌ها ملزم هستند در حوزه هوشمندسازی مدارس وارد شده و بخشی از تکالیف را بر عهده بگیرند.

وی بیان کرد: در راستای اجرای این طرح، تمامی فرآیند آموزشی و اداری دانش‌آموزان باید با استفاده از فناوری‌های نوین انجام شود تا شاهد کاهش اختلاف تحصیلی دانش‌آموزان در کل کشور باشیم.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش با اشاره به راه‌اندازی شبکه ملی مدارس در ذیل شبکه ملی اطلاعات خاطرنشان کرد: در حوزه هوشمندسازی، موضوع محتوای آموزشی الکترونیک نیز یکی از محورهای اصلی است و هم‌اکنون بیش از ۱۲ هزار محتوای الکترونیکی، از این طریق ایجاد شده است. از سوی دیگر، ما قصد داریم برای حمایت از تولید محتوای الکترونیکی توسط دانش‌آموزان، برنامه‌های مدونی داشته باشیم و به همین دلیل جشنواره تولید محتوای الکترونیک دانش‌آموزان در این راستا برگزار می‌شود.

شرفی با اشاره به اینکه طبق برنامه ششم توسعه، مأموریت هوشمندسازی مدارس بر عهده وزارت ارتباطات و با همکاری وزارت آموزش و پرورش گذاشته شده است، تأکید کرد: اتصال مدارس به یک شبکه خاص، ایجاد خدمات نرم‌افزار مناسب آموزشی در مدارس و نیز ایجاد محتوای آموزش الکترونیکی در داخل و خارج محیط مدرسه، از جمله این مأموریت‌ها است که فردا تفاهمنامه‌ای برای پیگیری این هدف، میان وزرای ارتباطات و آموزش و پرورش به امضا می‌رسد.

وی بر نقش فناوری اطلاعات در هوشمندسازی مدارس در جهت سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و برنامه دروس ملی تأکید کرد و گفت: موضوع هوشمندسازی مدارس در کنار هوشمندسازی و توانمندسازی معلمان و استفاده از محتوای الکترونیک در مدارس، از جمله برنامه‌هایی است که وزارت آموزش و پرورش در حال انجام است.

 

برای دیدن مطالب فناوری بیشتر اینجا کلیک کنید.

منبع خبر