صبح امروز سپاه پاسداران جمهوری اسلامی گزارش داد که یک فروند پهپاد آمریکایی را در حریم هوایی هرمزگان هدف قرار داده و سرنگون کرده است. مقامات کشورمان در اظهار نظرهای اولیه اعلام کردند که پهپاد جاسوسی آمریکا از نوع گلوبال آر کیو- ۴ هاوک بوده است.

مقامات رسمی آمریکا اما در مصاحبه با خبرگزاری CBS اعلام کردند که یک فروند از پهپادهای این کشور (ام کیو- ۴ سی تریتون یا آر کیو-۴ گلوبال هاوک) توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران سرنگون شده است. این دو پهپاد بسیار شبیه به هم هستند با این تفاوت که گلوبال هاوک در اختیار نیروی هوایی آمریکا قرار دارد و تریتون توسط نیروی دریایی آن به کار گرفته شده است.

پهپاد آمریکایی ام کیو ۴ سی تریتون

 

 در واقع ام کیو- ۴ سی تریتون (MQ-4C Triton) از روی پلتفرم گلوبال هاوک ساخته شده منتها فریم و بال های قدرتمندتری دارد و نوعی سیستم یخ زدا و حفاظت نوری برای آن در نظر گرفته شده است. به لطف این قابلیت ها پهپاد مذکور می تواند از میان لایه های انبوه ابر پایین آمده و به نمای نزدیک تری از کشتی ها و دیگر اهداف دریایی خود دست پیدا کند. مجموع سنسورهای در نظر گرفته شده برای این پهپاد هم امکان پایش سرعت، موقعیت مکانی و دسته بندی کشتی ها را برای آن میسر می کنند. در حال حاضر تنها ۶۸ فروند از این هواپیمای بدون سرنشین در دنیا وجود دارد که توسط نیروی دریایی آمریکا و نیروی هوایی سلطنتی استرالیا به خدمت گرفته شده اند. ارزش پروژه توسعه ام کیو- ۴ سی تریتون نیز برابر با ۱۲ میلیارد دلار اعلام شده است.

بودجه ای بالغ بر ۱۲ میلیارد دلار صرف توسعه ام کیو- ۴ سی تریتون شده است
ام کیو- ۴ سی تریتون که عنوان بزرگ ترین هواپیمای بدون سرنشین دنیا را در اختیار دارد و ارزش هر فروند آن برابر ۱۲۰ میلیون دلار اعلام شده، صبح امروز از پایگاه های هوایی آمریکا در حاشیه خلیج فارس به هوا برخاسته و برخلاف قوانین بین المللی هوانوردی کلیه تجهیزات شناسایی و معرفی خود را خاموش کرده و به صورت پنهان کاری وارد حریم هوایی ایران شده است؛ تریتون یکی از تازه ترین پهپادهایی است که به ناوگان هوایی آمریکا پیوسته و به لطف هوشیاری نیروهای مرزی کشورمان در کمترین زمان ممکن سرنگون شده است.

 

ام کیو- سی ۴ تریتون یک پهپاد جاسوسی بسیار پیشرفته است که توسط شرکت نظامی نورتروپ گرومن ساخته شده است و میتواند با هر بار سوختگیری تا ۲۴ ساعت پرواز کند. ویدیویی هایی که از تست اولیه این پهپاد در سال ۲۰۱۳ روی شبکه یوتیوب قرار گرفت هم نشان می دهند که پهپاد سرنگون شده قابلیت اوج گرفتن تا ارتفاع ۱۵.۲۴ کیلومتری از سطح زمین را دارد.

ویدیوهای نورتورپ گرومن از این پهپاد هم که در سال ۲۰۱۴ منتشر شدند اولین پرواز درون مرزی ام- کیو سی ۴ را از منطقه Palmdale کالیفرنیا به پایگاه هوایی Patuxent River در مریلند نشان می دهند. در این ویدیو یک ماشین هم دیده میشود میتوانید از آن به عنوان مقیاسی برای اندازه گیری ابعاد پهپاد استفاده نمایید.


با این حال عکس های دیگری که توسط نیروی دریایی آمریکا از این پهپاد منتشر شد چنین جثه ای را برای آن نمایش نمی دهند. گفتنی است مقامات آمریکایی ابراز نگرانی کرده اند که در صورت دستیابی متخصصان کشورمان به باقیمانده های این پهپاد آمریکایی امکان ساخت نمونه از روی آن وجود دارد.

پهپاد آمریکایی

 

 وزارت امور خارجه کشورمان نیز ضمن محکوم کردن نقض عمدی حریم هوایی ایران نسبت به هر گونه اقدام تحریک کننده از سوی آمریکا هشدار داد و مرزهای ایران را خط قرمز کشور خواند.

 

برای دیدن مطالب فناوری بیشتر اینجا را کلیک نمایید.

منبع خبر