اپل فونت نوستالژیک و موفق New York که اولین بار در سال 1984 و برای سری اصلی مکینتاش عرضه شده بود، برای دانلود رایگان در دسترس کاربران قرار داده است. این سری فونت اپل که «سوزان کِر» در آن سال برای سیستم‌های این شرکت طراحی و به نام شهرهای معروف نامگذاری کرده بود مقبولیت زیادی بین کاربران اپل پیدا کرد.

نمونه بارز موفقیت این مجموعه، فونت «شیکاگو» بود که سالیان زیادی به عنوان پیش‌فرض برای مکینتاش مورد استفاده قرار می‌گرفت و همین عامل باعث شد در تبلیغات مختلفی در دهه 80 و 90 میلادی هم ظاهر شود. نیویورک نیز از فونت‌های محبوب این مجموعه بود که استایل و محبوبیت خاص خود را داشت.

به همین دلیل اپل در WWDC امسال با یک بیانیه اعلام کرد که فونت نیویورک را رسما بازسازی و عرضه کرده است. البته این فونت سال گذشته برای دومین بار روی iBook به کاربران ارائه شد، اما در حال حاضر برای دانلود رایگان در دسترس همه قرار گرفته است. البته قوانین شروط استفاده از فونت اپل کاربران را به استفاده آن در اپ‌های مرتبط با همین شرکت محدود کرده است.

 

فونت نیویورک

هنوز به طور واضح مشخص نیست که نیویورک چطور در برنامه‌های اپل جای خواهد گرفت اما با همین اطلاعات هم می‌شود گمانه‌زنی‌هایی انجام داد. در حال حاضر فونت پیش‌فرض اپل برای Mac و iOS یک فونت sans serif به نام San Francisco است. سری فونت‌های sans serif از خطوط واضح استفاده می‌کنند. طراحی آن‌ها هم طوری انجام شده که با بزرگ و کوچک شدن اندازه نوشته، قابلیت خواندن آن‌ها حتی در نمایشگرهای پیکسلی نیز تا حد خوبی حفظ می‌شود.

اما عیب فونت‌های sans serif کسل کننده بودن آن‌هاست و یک صفحه پر از آن می‌تواند باعث خطای دید شود. به خاطر همین است که طراحان گرافیک همیشه ترکیبی از فونت‌های serif و sans serif را مورد استفاده قرار می‌دهند چرا که گفته شده serifs خواندن متون طولانی را راحت‌تر می‌کند.

 

مجموعه فونتی که سوزان کر برای سری اصلی مکینتاش طراحی کرده بود

با همه این تفاسیر اپل تصمیم گرفته در iOS 13 امکان تغییر فونت پیش‌فرض را هنگام استفاده از این سیستم عامل فراهم کند. بنابراین به نظر می‌رسد همین دلایل برای معرفی یک sans serif استاندارد به وسیله بازسازی فونت محبوب نیویورک، برای اپل کافی باشد.

 

برای دیدن مطالب فناوری بیشتر اینجا را کلیک نمایید.

منبع خبر