چگونه در صفحه اول گوگل قرار بگیریم؟ اگر می‌خواهید بدون تقلب و به سرعت در صفحه اول گوگل قرار گیرید، باید بدانید که رقبا را چگونه تحلیل کنید و نکات مثبت سئو آن‌ها را یافته و استفاده کنید و از روش‌های منفی سئو آنها اجتناب کنید. تا بتوانید به‌سرعت از رقبا پیشی بگیرید. در این مقاله روش های انجام اینکار را آموزش می‌دهیم.

تحلیل رقبا چیست ؟

تحلیل رقبا شامل موارد زیر می‌شود:

 • مشخص کردن کلمات کلیدی سایت
 • مشخص کردن تعداد صفحاتی که از سایت رقبا در گوگل ایندکس شده‌اند.
 • مشخص کردن تعداد صفحاتی که در صفحه نتایج جستجو با کلمات کلیدی اصلی در صفحه اول هستند.
 • مشخص کردن سایت‌های ارائه دهنده لینک به سایت رقیب
 • مشخص کردن نوع لینک های سایت رقبا
 • مشخص کردن کیفیت لینک های رقیب
 • سنجش اعتبار دامنه و اعتبار صفحه لینک دهنده

مشخص کردن کلمات کلیدی اصلی سایت رقبا

برای بررسی کلمات کلیدی که سایت رقیب شما روی آن فعالیت می‌کنند می‌توانید از ابزارهایی مانند سایت ahrefs استفاده کنید که این ابزارها که البته رایگان نیستند به شما نشان می‌دهند سایت مورد نظر شما روی چه کلماتی در رتبه‌های اصلی گوگل حضور دارد.

مشخص کردن تعداد صفحاتی از رقبا که در گوگل ایندکس شده اند

تعداد صفحه ایندکس شده و تعداد لینک دریافتی و اعتبار سایت های لینک دهنده از عوامل تعیین اعتبار یک دامنه هستند. اعتبار دامنه یکی از عوامل مستقیم در تعیین رتبه بندی در نتایج جستجو است.

برای اینکه بدانیم سایت رقبا چند صفحه ایندکس شده دارد کافیست که ابتدا وارد سایت گوگل شوید و سپس دستور زیر را تایپ کنید:

Site:www.domain name.com

البته سایت ممکن است بجای com. دارای دامنه ir. و... باشد.

نتیجه این دستور در گوگل نمایش تعداد صفحات ایندکس شده سایت در بالای نتایج جستجو و نشان دادن کل صفحات ایندکس شده سایت در نتایج جستجو است. بنابراین از این روش می‌توانید برای فهمیدن ایندکس شدن یا نشدن صفحات سایت خود نیز بهره ببرید.

مشخص کردن تعداد صفحاتی که در صفحه نتایج جستجو با کلمات کلیدی اصلی در صفحه اول هستند

متاسفانه انجام اینکار فاقد هرگونه حقه برای سریع انجام شدن است و باید آن را بر روی صفحات اصلی سایت رقیب به‌صورت دستی مورد آزمایش قرار دهید.

معمولا افراد می‌دانند در صنعت آنها چه کسی در چه کلمات کلیدی اول است. مثلا یک فرش فروش می‌داند که با عبارت کلیدی فروش فرش اکلریک در تهران کدام سایت اول است. یا مثلا یک فروشنده خودرو می‌داند که رتبه یک گوگل برای واژه بنز 320 کلاس E فول در حد نو متعلق به کدام سایت است.

بنابراین انجام این مرحله برای مالکان یک سایت بسیار سریع‌تر از یک شرکت سئوکار خواهد بود.

مشخص کردن سایت های ارائه دهنده لینک به سایت رقیب

مشخص کردن سایت‌هایی که رقبا از آنها لینک دریافت کرده‌اند با هدف دریافت لینک از همان سایت‌ها انجام می‌شود. برای این منظور مراحل زیر را انجام دهید.

 • یک فایل اکسل ایجاد کنید و نام یک ستون را نام سایت، نام ستون دیگر را آدرس سایت، نام ستون سوم را نوع فعالیت سایت بگذارید.
 • به سایت Ranksignal بروید و در آن به‌صورت رایگان ثبت نام کنید.
 • آدرس سایت رقبایتان را وارد کنید و لیست لینک‌های آن‌ها را در فایل اکسل وارد کنید.

مشخص کردن نوع لینک های رقیب

برخی سایت ها را می‌شناسیم که نوع لینک‌های دریافتی خود را به صورت Follow , Nofollow و... دسته‌بندی می‌کنند. اگر قصد شوخی و وقت گذارانی دارید، اینکار مانعی ندارد. ولی برای سئو حرفه‌ای تنها با یک نوع لینک کار داریم آن‌هم Follow است. بنابراین هنگامی‌که می‌گوییم نوع لینک های سایت رقیب را مشخص کنید، منظور این است که مشخص کنید که مثلا به صفحه فروش باتری اتمی چگونه لینک داده‌است. با کلمه کلیدی، با کلمه‌ای شبیه کلمه کلیدی، با کلمات کلیدی LSI (دارای مفهمی مشابه با کلمه کلیدی اصلی) یا مثلا با عکس. دلیل این امر این است که شما مجبورید تا زمانیکه از رقیب جلو نزده‌اید بیش از رقیب هر کدام از این انواع لینک را برای سایت خود ایجاد کنید.

یعنی اگر رقیب برای خود با کلمه کلیدی اصلی 20 بک لینک ایجاد کرده است، شما باید مثلا 21 لینک ایجاد کنید.

نکته: بعد از رسیدن به رتبه دلخواه در گوگل باید نسبت دریافت بک لینک بین انواع مختلف بک لینک را توزیع کنید تا فرایند گرفتن بک لینک طبیعی به نظر برسد.

مشخص کردن کیفیت لینک های رقیب

در گام‌های قبل، از یک فایل اکسل برای ردگیری لینک رقبا صحبت کردیم. در این صفحه مشخص کنید چند درصد لینک‌های دریافتی رقیب از سایت های دارای محتوای مرتبط است.

هدف از انجام این کار تهیه لینک معتبر بیشتر نسبت به رقیب و برتری نسبت به آن است.

سنجش اعتبار دامنه و اعتبار صفحه لینک دهنده

سایت‌های که به رقبا لینک داده‌اند را از نظر اعتبار دامنه و اعتبار صفحه کنترل کنید. کافیست عبارت Check domain authority free را در گوگل جستجو کنید تا هزارن سایت برای اینکار به شما معرفی کند. یکی از ابزارهای خوب برای انجام این کار سایت moz.com است که با نصب تولبار این سایت، به‌راحتی می‌توانید اعتبار صفحه و دامنه هر سایتی را بررسی کنید.

چگونه به صفحه اول گوگل بیاییم؟

شاید تعجب کرده باشید که در این مقاله صحبتی از مواردی که معمولا برای سئو کردن یک سایت به آنها اشاره می‌شود، نشده‌است. چگونه بدون اصول اولیه سئو می‌خواهیم در گوگل اول باشیم؟ قطعا رعایت اصول سئو بسیار مهم است.

اما با تحلیلی دقیق رقبا حالا ما می‌دانیم که کدام بخش از اصول سئو توسط رقیب ضعیف و کدام بخش قوی است. به این ترتیب می‌توانیم به‌راحتی با یک برنامه ریزی درست بر رقبای خود پیروز شویم. برای اول بودن در گوگل مراحل زیر را انجام دهید.

 • تولید محتوای با کیفیت.
 • دسته بندی دقیق محصولات فروشگاه سایت
 • سئو داخلی
 • تبلیغ محتوای در شبکه های اجتماعی
 • تبلیغ محتوا در سایت ها
 • تبلیغ محتوا بیش از رقبا در سایت های مرتبط با انواع مختلف کلمات کلیدی

نکته: به هیچ عنوان و به هیچ دلیلی در سایتی که هیچ ارتباطی با محتوای سایت شما ندارد تبلیغ منتشر نکنید. حتی اگر رقبا چنین کرده بودند.

نکته: آدرس صفحه انگلیسی یا فارسی در بهتر بودن یا بدتر بودن سئو تاثیری ندارد. ولی برای سئو کلاه سیاه انگلیسی بودن آدرس صفحات مزیت خوبی محسوب می‌شود. (به دلیل عدم کد شدن آدرس صفحات در لینک های ورودی از کامنت ها)

تولید محتوای با کیفیت

تولید محتوای باکیفیت گاهی تولید محتوای حجیم تصور می‌شود. با وجود سایت‌های اسپم که از صفحات کم محتوا سوء استفاده کرده‌اند، داشتن یک صفحه با محتوای حجیم نکته خوبی است ولی حجم بالای مطلب مساوی با کیفیت بالای مطلب نیست.

مثال: در یک سایت فروش محصولات چرم مصنوعی صفحه‌ای برای محصول: کیف پول چرم جیبی کوچک، وجود دارد.

این محصول برای قرار داده شدن در جیب شلوار طراحی شده‌است و البته می‌توان آن را در جیب کت هم قرار داد ولی ابعاد آن از کیف پول مخصوص کت کوچکتر است.

جمله بالا به همراه عکس در تمام زوایا و البته قیمت و دکمه خرید را در نظر بگیرید.

حالا فرض کنید در این صفحه 2000 کلمه در باره چرم مصنوعی توضیح داده شده‌است.

 کدامیک از این دو نوع محتوا با کیفیت‌تر هستند. محتوای 32 کاراکتری که به زحمت می‌تواند به‌عنوان متن توضیحات متا صفحه نقش بازی کند یا محتوای 2000 کلمه ای در باره چرم مصنوعی.

حقیقت این است که کاربری که به این صفحه مراجعه کرده، به‌دنبال یک نیاز خاص یعنی خرید کیف پول چرم کوچک بوده‌است. بنابراین عکس از تمام زوایای کیف شامل تعداد زیب و جیب آن و قیمت مناسب محصول تمام اطلاعاتی است که کاربر به آن نیاز دارد. دادن حتی یک واو اطلاعات بیشتر در این مرحله، یعنی پشیمان کردن کاربر از خرید. اگر این حرف من را باور ندارید. هنگام خرید توجه کنید هنگامی‌که نیت خرید یک کالا را دارید و فروشنده شروع به پرحرفی می‌کند چطور دچار تردید در خرید خود می‌شوید.

توضیح درباره چرم مصنوعی  را در یک مقاله راجع به چرم قرار دهید و از آن صفحه لینکی به بخش خرید محصولات سایت ایجاد کنید.

کیفیت در شرایط مختلف معانی مختلفی پیدا می‌کند. گاهی یک ویدئو یک محتوای با کیفیت محسوب می‌شود. گاهی خیر، گاهی یک عکس محتوای با کیفیت محسوب می‌شود گاهی خیر.

مثال:

یک سایت مبل فروشی در صفحه فروش مبل راحتی هفت نفره مدل عرشیا به کاربر امکان می‌دهد که رنگ پارچه مبل را انتخاب کند و هنگامی‌که کاربر اینکار را انجام داد، سایت عکسی از مبل با آن پارچه در یک خانه با پرده‌ای به همان رنگ به او نشان می‌دهد.

سوال: آیا اینکار تولید محتوای با کیفیت است؟ پاسخ خیر!

کاربر عاشق شما می‌شود که این لطف را انجام می‌دهید! ولی خریدش را از سایت دیگر انجام خواهد داد! اغلب خریداران مبل خانم‌ها هستند. خانم ها اغلب در درک فضایی دچار مشکل می‌باشند. هنگامی‌که شما عکس مبل را در یک تصویر سه بعدی از یک خانه با یک پرده با همان رنگ مبل به یک خانم نشان بدهید در بیشتر موارد مشتری حس بدی نسبت به مبل پیدا می‌کند و اصطلاحا می‌گویند زشت شده‌است. به این ترتیب برای یافتن مبلی که با پارچه دلخواهش زیبا شود به سراغ سایت رقیب خواهد رفت.

مثال:

سایت رقیب بعد از امکان انتخاب رنگ پارچه یک افکت جاوا اسکریپت به مخاطب نشان می‌دهد و در آن عددی در دایره‌ای مدام زیاد می‌شود در بالای دایره متن: مشتریانی که همین مبل را با همین ترکیب رنگ از ما خریده‌اند و بعد از چیدن مبل در منزل از ترکیب رنگ آن با وسایلشان راضی بوده‌اند، نوشته شده‌است.

سوال؟ آیا این یک محتوای با کیفیت است؟ قطعا بله!

 ما هم مثل همه از این چیدمان رنگ راضی خواهیم بود. پیامی است که این یک خط محتوا به مخاطب القا می‌کند.

دسته بندی دقیق محصولات فروشگاه سایت

 قطعا دسته بندی محصولات فروشگاه سایت یک واحد دانشگاهی است و در این مقاله نمی‌گنجد ولی اگر بخواهیم از بحث‌های آکادمیک نحوه تولید بانک داده یک فروشگاه چند محصولی با قابلیت دسته بندی محصولات بگذریم.

دسته بندی محصولات باید نیاز مخاطبان را پاسخگو باشد. بنابراین قرار دادن قیمت، اندازه، رنگ،.. به‌عنوان قسمت‌هایی که کاربر می‌تواند چیدمان محصولات را براساس آنها مشاهده کند، بسیار مهم است. البته نوع  محصول در این بحث بسیار تعیین کننده است. مثلا یک سایت فروش سگ و یک سایت فروش کتاب و یک سایت فروش آب معدنی و یک سایت فروش سانترفیوژ دسته‌بندی مختلفی برای جلب رضایت مخاطبان خود می‌خواهند.

اما نکته مهم اینجاست که در همه فروشگاه‌ها دسته‌بندی باید به نیازهای مخاطب پاسخگو باشد. تا زمانیکه این شرط برقرار است، نحوه دسته‌بندی شما درست است. حتی اگر اصلا دسته‌بندی در سایت نداشته باشید.

اما اگر این شرط برقرار نیست یک قسمت از طراحی دسته‌بندی محصولات ایراد دارد. حتی اگر به مشتری یک میلیون انتخاب برای نوع دسته‌بندی داده باشید.

سئو داخلی

اهمیت سئو داخلی برای بودن در صفحه اول گوگل، زمانی است که شما محتوا با کیفیت تولید کرده‌اید. حالا می‌خواهید این محتوا را با نوع جستجو مخاطب برای آن محتوا همگام کنید. بنابراین در محتوای خود تغییراتی ایجاد می‌کنید، تا مخاطبانی که به دنبال کالا و خدمات شما می‌گردند، راحت‌تر سایت شما را بیابند. هر کاری که در زمینه سئو داخلی انجام می‌دهید باید در خدمت ساده‌تر شدن جستجو سایت توسط کاربران باشد در غیر این صورت غلط است حتی اگر رفرنس آن خود گوگل باشد، زیرا می‌توان بهترین راهنمایی را چنان بد اجرا کرد که جز ضرر هیچ چیزی نداشته باشد.

 تبلیغ محتوای در شبکه های اجتماعی

از تلاش برای فروش محصولات در کانال‌های تلگرام تا عرضه عکس محصولات در اینستاگرام، جزء تبلیغ در شبکه های اجتماعی محسوب می‌شوند. برخی از سئو کاران کاربران را از اینستاگرام و تلگرام فراری می‌دهند و می‌گویند این شبکه‌ها به سایت شما لینک دارای ارزش سئو نمی‌دهند. واقعیت این است که هیچ شبکه اجتماعی به شما لینک دارای ارزش سئو نمی‌دهد. بک لینک گرفتن از شبکه های اجتماعی هیچ تاثیری بر روی رتبه سایت ندارد. میزان تعامل کاربران شبکه های اجتماعی با سایت شما است که ارزش سئو دارد و بر رتبه سایت شما به‌شدت تاثیر مثبت می‌گذارد. بنابراین لینک دادن یا ندادن شبکه های اجتماعی تا زمانی‌که بتوانند مخاطب را با شما در ارتباط نگه دارند اهمیتی ندارد.

تبلیغ محتوا در سایت ها

حتما شما هم درباره مضرات خرید بک لینک شنیده‌اید. بک لینک بخرید اما تعداد معدود مثلا ماهیانه 15 عدد بک لینک از سایت‌هایی که محتوایی مرتبط با محتوای سایت شما دارند. با کلمات کلیدی متنوع به هر صفحه، شامل خود کلمه کلیدی اصلی صفحه، کلمه کلیدی مشابه کلمه کلیدی اصلی، کلمه دارای معنای مشابه با کلمه کلیدی اصلی. عنوان صفحه و...

تبلیغ محتوا بیش از رقبا در سایت های مرتبط با انواع مختلف کلمات کلیدی

اگر سایت رقیبتان 9000 لینک دارد، نروید 10000 لینک خریداری کنید. اول تعداد بک لینک‌های آن از سایت‌های مرتبط را مشخص کرده و به‌صورت دوره‌ای و در تعداد بسیار کم بک لینک اضافه کنید تا به تعداد بک لینک‌های مرتبط رقیب برسید. سایر بک لینک‌ها صرفا مانع رشد رقیبتان هستند.

استراتژی ما برای اینکه به صفحه اول گوگل بیایید چیست؟


برای موفقیت یک کسب و کار رعایت اصول اولیه سئو ضروری است اما بدون تحلیل صحیح رقبا نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم در صفحه اول گوگل قرار بگیریم. 
این به آن معنی نیست که انجام هر چه سایرین انجام داده اند صحیح است، بلکه به آن معناست که پیش از هر تصمیمی لازم است از وضع موجود و عملکرد رقبا اطلاعات مناسبی در اختیار داشته باشیم.
این روزها همه از اصول اولیه سئو و اهمیت تولید محتوا آگاه هستند، آنچه باعث موفقیت یک کسب و کار و برتری نسبت به سایرین است، توانایی در اتخاذ استراتژی‌های مناسب است. 
سفارش دات نت با سال‌ها تجربه در طراحی و سئو به سایت‌ها کمک می‌کند ضمن شناسایی صحیح وضعیت وب سایت خود و بررسی رقبا یک استراتژی هدفمند و دقیق برای کسب رتبه اول گوگل طراحی و پیاده سازی کنند.
ما در تمام مراحل کار در کنار شما هستیم و ضمن ارائه مشاوره های کاربردی تلاش می‌کنیم به تقویت نقاط قوت شما پرداخته و نقاط ضعفتان را بر طرف کنیم. 
برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره اولیه در خصوص استراتژی های سئو مناسب سایت خودتان با کارشناسان ما در تماس باشید.