یک تحقیق تازه منتشر شده نشان می دهد تجربه نزدیک به مرگ اتفاقی بسیار شایع است. بر اساس یافته های این تحقیق از هر ده نفری که توسط حادثه ای جانشان تهدید شده بود، یک نفر دارای تجربه نزدیک به مرگ است. محققانی که این تحقیق را انجام داده اند می گویند این تجربیات شامل احساسات فیزیکی، مرور خاطرات با سرعت بسیار زیاد و حس ترک بدن می شوند.

بسیاری افراد در این لحظه حس مثبتی داشته اند

این تحقیق که نتایج آن به تازگی در آکادمی عصب شناسی اروپا منتشر شده است، تجربیات انسان هایی از 35 کشور مختلف را مورد مطالعه قرار داده است. شرایطی که در آن افراد دچار تجربه نزدیک به مرگ شده بودند نیز شامل اتفاقات مختلف مانند حضور در میادین جنگ، حوادثی مانند غرق شدن یا تصادف و اتفاقات اورژانسی پزشکی مانند حملات قلبی می شد.

اما تجربه بسیاری از آن ها مشابه بود: حس تغییر زمان، مرور برق آسای افکار، بهبود حواس و ترک بدن.

بر اساس این یافته ها، محققان تخمین زده اند تجربه نزدیک به مرگ ده درصد افرادی که در شرایط بحرانی قرار می گیرند را تحت تاثیر قرار می دهد، به این معنی که آن ها تا نزدیکی مردن پیش می روند اما در نهایت زنده می مانند. از میان افرادی که این حالت را تجربه کرده بودند، 87 درصد گفته اند زمان با سرعت غیر عادی برایشان می گذشته، 65 درصدشان با سرعتی باور نکردنی فکر می کردند، حواس 63 درصد از آن ها به طور چشمگیری بهبود یافته بود و 53 درصد نیز ترک بدنشان را تجربه کرده اند.


در این تحقیق مشخص شده بسیاری افراد در این شرایط حس خوبی داشته اند، با این حال تعداد کمی نیز ترسیده بودند و حس می کردند جانشان در خطر است. گزارش های مثبت شامل شنیدن صدای موسیقی و احساس آرامش تمام و کمال می شدند. برخی افراد که ترسیده بودند نیز حس می کردند یک شیطان روی قفسه سینه شان نشسته است.

برخی تجربیات مشترک دیگر نیز شامل حرکت در تونلی تاریک و رسیدن به نقطه ای نورانی، و گذر کل عمر از جلوی چشم بودند.

 

برای دیدن مطالب فناوری بیشتر اینجا را کلیک نمایید.

منبع خبر