محیط کاری سمی دارای نشانه‌هایی است که می‌توان به واسطه‌شان آن‌ را از محیط کاری سالم تمیز داد. رابرت ساتون، استاد دانکده‌ی مهندسی دانشگاه اِستنفورد و همچنین نویسنده‌ی دو کتاب «راهنمای خلاصی از دست عوضی‌ها» و «رئیس خوب، رئیس بد» در این مورد می‌گوید از این میان این نشانه‌ها بی‌شک زورگویی نخستین و رایج‌ترین موردی است که در محیط کاری سمی نمود می‌یابد. طی پژوهشی که از میان ۱۰۰۰ کارمند در سال ۲۰۱۷ انجام شد حدود یک پنجم افراد با زورگویی در محیط کاری‌شان مواجه شده بودند.

محیط کاری سمی

فیلم گرگ وال‌استریت نمونه‌ای بارز از محیط کاری سمی را به تصویر کشانده که کج‌رفتاری و بداخلاقی و آزار در آن موج می‌زند.

با پنج نشانه‌ی ساده می‌توان دریافت که آیا محیط کاری‌تان دچار فرهنگ سازمانی ناعادلانه است، و اینکه آیا بدرفتاری، عدم حمایت و حتی رفتارهای مخاطره‌آمیز در آن رواج دارد یا نه. متخصصان بر این باورند که با روش‌های زیر می‌توانید محیط کار سمی را تشخیص دهید و همچنین روش‌هایی برای مقابله با اثرات مخرب آن ارائه کرده‌اند.

۱ ) کارمندان چندان علاقه‌ای برای صحبت ندارند

محیط کاری سمی

به عقیده‌ی ساتون یکی از علائمی که نشان‌دهنده‌ی محیط کاری سمی است این است که کارمندان تا چه حد مایلند در جلسات سخنوری کنند. او طی مصاحبه‌ای با بیزینس اینسایدر می‌گوید در چنین محیطی: «وقتی کارمندانی که قدرت چندانی ندارند به حرف بیایند بی‌درنگ جلوی نظراتشان را می‌گیرند. هنگام سنخرانی رهبران سازمان نیز سکوت و فضایی سنگین بر جلسات حاکم است که به گمان من نشانه‌ی ترس است.»

بنا به گفته‌های ساتون هنگامی که قدرت در سازمان صرفاً دست چند نفر محدود باشد و تمام نظرات آن‌ها اعمال شود بدین‌معناست که دیگران باید سکوت کنند و نظرات همه شنیده نمی‌شود. بنابراین در رفتار با کارمندان سطوح مختلف اختلاف فاحشی ایجاد می‌شود.

منبع : دیجیاتو