بامداد جمعه بود که با زمین لرزه ۵.۱ ریشتری هراس زلزله جایگزین کرونا در دل اهالی تهران شد تا بار دیگر دلهره دو سال پیش زلزله پایتخت را در ذهنشان تداعی کند.

حوالی ساعت ۲۳ شامگاه پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه دستگاههای لرزه نگار نخستین زمین لرزه را به بزرگی ۲.۹ ریشتر به مرکزیت دماوند ثبت کردند و حدود یک ساعت بعد تهران با زلزله ۵.۱ ریشتری به لرزه درآمد.

شدت زمین لرزه نه تنها مردم دماوند، تهران، ورامین، ری، پاکدشت، ملارد، بهارستان و اسلامشهر را هراسان به خیابان ها کشاند بلکه در استان های همجوار یعنی مازندران، سمنان و قزوین نیز احساس شد.

دقایقی پس از وقوع این زمین لرزه که از زلزله آذرماه ۹۶ تهران هم شدیدتر بود، مدیریت بحدان استانداری تهران شدت آن را ۵.۱ ریشتر اعلام کرد.

بسیاری از شهروندان که بیدار بودند با وقوع زمین لرزه به خیابان امدند. برخی سوار بر خودرو شدند و برخی نیز بوستان ها را انتخاب کردند؛ اگرچه زمین لرزه به قدری شدید بود که خفتگان را نیز از خواب بیدار کرد.

مشاهدات میدانی خبرنگران ایرنا از سطح شهر تهران و شهرهای همجوار حکایت از آن داشت که جایگاههای سوخت از ترس کمبود بزنین و احتمال بروز مشکل در شبکه سوخت رسانی شاهد ازدحام شهروندان است؛ شهروندانی که ترس از زلزله، هراس از کرونا را به گوشه رانده بود و کمتر کسی با ملزومات بهداشتی چون ماسک و دستکش در پمپ بنزین و یا خیابان ها حضور داشت.

هجوم مردم به خیابانها ترافیک را ۳۰ درصد افزایش داد.

واکنش سریع دستگاههای امدادرسان از جمله اورژانس، پلیس و جمعیت هلال احمر از نقاط قوت این رویداد بود.

همچنین شهرداری تهران اعلام کرد که سوله ها و مناطق امنی که در اختیار دارد را به میزبانی شهروندان اختصاص داده است و تا سه روز در آماده باش خواهد بود.

باز کردن بوستان ها و اماکن ورزشی برای اسکان احتمالی مردم و استقرار پلیس امنیت در بوستانها و اماکن پرازدحام از دیگر اقدامات به موقع مسئولان شهر تهران بود.

هرچند تا بامداد روز جمعه هفت پس لرزه دیگر در کانون زمین لرزه یعنی روستای زیارت دماوند به وقوع پیوست اما بزرگترین آن ۳.۹ ریشتر بود و بنابراین کارشناسان زمین شناسی وقوع زلزله بزرگتر را محتمل نمی دانند.

به این ترتیب فعالیت گسل مشا که یکی از دو گسل مهم تهران به شمار می رود شب دلهره آوری را در خاطرات تهرانی های روزه دار ثبت کرد هرچند همین گسل حدود ۱۹۰ سال پیش زلزله هفت ریشتری را هم ایجاد کرده بود.

به همین دلیل مسئولان از مردم تهران خواسته اند ضمن رعایت الزامات و پروتکل های بهداشتی پیشگیری از کرونا، در ۴۸ ساعت آینده هوشیار باشند چون ممکن است زمین لرزه دیگری ثبت شود.

این زلزله سبب مصدومیت ١۷ نفر در استان تهران و البرز شد اما استان مازندران تا کنون بدون صدمات جانی و خسارات مالی بوده است.

همچنین زمین لرزه دماوند موجب ریزش کوه در محور تهران – لواسانات (محدوده کمرخانی)شد.

منبع : ایرنا