اسناد خزانه‌داری بریتانیا نشان می‌دهد که این کشور XRP، بیت کوین و اتر را اوراق بهادار به حساب نمی‌آورد. این مسئله حاکی از آن است که رویکرد قانون‌گذاران انگلستان نسبت به ارزهای دیجیتال و به‌ویژه XRP کاملا متفاوت با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) است.

به گزارش کریپتوبریفینگ، خزانه‌داری بریتانیا که با عنوان خزانه‌داری سلطنتی هم شناخته می‌شود، به‌تازگی با انتشار سند تازه‌ای توکن XRP را در فهرست دارایی‌هایی که اوراق بهادار نیستند جای داده است.

خزانه‌داری بریتانیا در گزارش خود، دورنمای قانون‌گذاری و چارچوب قانونی بریتانیا پیرامون دارایی‌های دیجیتال را تشریح کرده است.

مطابق با این گزارش، توکن‌های دیجیتال در سه دسته عمده طبقه‌بندی می‌شوند:

  • توکن‌های پول الکترونیک (E-Money)؛
  • توکن‌های اوراق بهادار؛
  • توکن‌های قانون‌گذاری‌نشده
گفتنی است در این گزارش، ارزهای دیجیتال XRP، اتر (ETH) و بیت کوین (BTC) در گروه توکن‌های معاملاتی که زیرشاخه توکن‌های قانون‌گذاری‌نشده، طبقه‌بندی شده‌اند.

بنا بر اعلام خزانه‌داری بریتانیا این توکن‌ها نه در گروه توکن‌های پول الکترونیک جای می‌گیرند، نه به‌عنوان توکن‌های اوراق بهادار قلمداد می‌شوند و نه ویژگی‌های آنها شباهتی به توکن‌های اوراق بهادار یا دیگر ابزارهای سرمایه‌گذاری دارد.

گفتنی است که خزانه‌داری بریتانیا، عالی‌ترین نهاد ناظر مالی و مسئول تدوین و اجرای سیاست‌های پولی و اقتصادی این کشور است. پیش‌تر در سال ۲۰۱۹ مرجع راهبرد امور مالی بریتانیا (FCA) که زیرمجموعه وزارت خزانه‌داری این کشور است، دست به طبقه‌بندی ارزهای دیجیتال زده بود.

مندرجات گزارش خزانه‌داری بریتانیا نشان می‌دهد که بریتانیا آشکارا ارز دیجیتال XRP را به‌عنوان یک دارایی اوراق بهادار در نظر نمی‌گیرد؛ در حالی که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده با ایجاد یک دعوی حقوقی علیه بنیاد ریپل مدعی است که توکن XRP یک اوراق بهادار ثبت‌نشده است.

پیش‌تر در دسامبر ۲۰۲۰ (دی)، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا شکایتی را علیه بنیاد ریپل تسلیم دادگاه کرد که مدعی بود که فروش توکن‌های XRP به ارزش بیش از ۱.۳۸ میلیارد دلار از سوی این بنیاد در حکم اقدام به فروش یک اوراق بهادار ثبت‌نشده است.

این در حالی است که برد گارلینگهاوس (Brad Garlinghouse)، مدیرعامل بنیاد ریپل می‌گوید که توکن‌ XRP حتی مطابق با استانداردهای مالی ایالات متحده، اوراق بهادار قلمداد نمی‌شود. وی ماه گذشته در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌بی‌سی (CNBC) مدعی شده بود که حتی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز توکن XRP را به‌عنوان یک اوراق بهادار در نظر نمی‌گیرد؛ چراکه به‌گفته او پیش‌تر در سال ۲۰۱۵ سندی از سوی شبکه مبارزه با جرایم مالی آمریکا (FinCEN) منتشر شده که XRP را یک ارز مجازی قلمداد کرده است.

باید منتظر بمانیم تا ببینیم که این اسناد و مدعیات تا چه اندازه می‌توانند روند دادرسی پرونده ریپل را در دادگاه‌های ایالات متحده تحت تأثیر قرار بدهند.


The post خزانه‌داری بریتانیا: ریپل، بیت کوین و اتریوم اوراق بهادار نیستند appeared first on ارزدیجیتال.