بسیاری از افراد سرشناس صنعت ارزهای دیجیتال از دونالد ترامپ درخواست کرده‌اند تا پیش از ترک دفتر ریاست جمهوری خود در ۲۰ ژانویه (۱ بهمن)، راس اولبریکت (Ross Ulbricht)، بنیان‌گذار سیلک رود (Silk Road) را مورد عفو ریاست‌جمهوری قرار دهد.

به گزارش کوین تلگراف، تنها ۴۴ روز مانده به مراسم تحلیف و آغاز به کار جو بایدن به‌عنوان رئیس جمهور ایالات متحده، بسیاری از افراد در فضای ارزهای دیجیتال خواستار عفو راس اولبریکت، بنیان‌گذار سیلک رود، توسط دونالد ترامپ هستند.

جیسون ویلیامز (Jason Williams)، هم‌بنیان‌گذار صندوق سرمایه‌گذاری مورگان کریک دیجیتال استس (Morgan Creek Digital Assets)، در توییت اخیر خود از ترامپ خواست تا با عفو اولبریکت و ادوارد اسنودن (Edward Snowden)، افشاگر اطلاعات محرمانه، «کار درست» را انجام دهد. پیتر مک‌کورماک (Peter McCormack)، مجری پادکست «بیت کوین چه کرد» (What Bitcoin Did)، چند روز بعد در توییتی، جولین آسانژ (Julian Assange)، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس (WikiLeaks) را نیز به فهرست افرادی اضافه کرد که تقاضای عفو آنها مطرح شده است. او ۲۴ نوامبر (۴ آذر) در توییت خود نوشت:

دونالد ترامپ با آزادی راس اولبریکت، جولین آسانژ و ادوارد اسنودن می‌تواند تصویر بسیار متفاوتی به‌عنوان رییس‌جمهور از خود برجای بگذارد. تمام بشریت از آزادی این سه نفر بهره خواهد برد.

اسنودن، اولبریکت و آسانژ، از جمله افراد بسیاری هستند که مشاوران، صاحب‌نظران و مفسران محافظه‌کار، خواستار آزادی آنها در آخرین روزهای ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ شده‌اند. در حال حاضر، اولبریکت، بنیان‌گذار فروشگاه اینترنتی سیلک رود در دارک وب (Dark Web)، به جرم پولشویی، هک رایانه‌ای و هم‌دستی برای فروش مواد مخدر، از سوی مقامات قضایی فدرال محکوم به دو حبس ابد بدون امکان عفو مشروط است.

اسنودن، افشاگر فعلی اطلاعات سرّی و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی، در سال ۲۰۱۳ ایالات متحده را ترک کرد و به روسیه پناهنده شد. وزارت دادگستری ایالات متحده او را به نقض قانون جاسوسی ۱۹۱۷ و دزدی از اموال دولتی متهم کرده است. پس از آن، اسنودن اظهار داشت که خواستار تابعیت روسیه خواهد شد.

گرچه آسانژ شهروندی استرالیایی است، اما در چندین حوزه قضایی با اتهاماتی از جمله سوءاستفاده جنسی در سوئد مواجه شده است. در سال ۲۰۱۹، ایالات متحده به جرم انتشار اسنادی که چلسی مَنینگ (Chelsea Manning)، تحلیل‌گر اطلاعات در ارتش ایالات متحده، در ویکی‌لیکس ارائه داد، آسانژ را به نقض قانون جاسوسی ۱۹۱۷ متهم کرد. در حال حاضر، آسانژ در زندانی در بریتانیا در انتظار استرداد برای محاکمه‌شدن در ایالات متحده است.

طبق تصمیم دادگاه عالی، قدرت ریاست‌جمهوری ایالات متحده برای عفو افراد «نامحدود» است؛ هرچند در حال حاضر رسانه‌ها این قانون را زیر سؤال برده‌اند؛ زیرا شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه ترامپ پیش از ترک کاخ سفید در ۲۰ ژانویه، خود را پیش از محاکمه عفو خواهد کرد. دونالد ترامپ، از سال ۲۰۱۷ که ریاست‌جمهوری ایالات متحده را بر عهده گرفت، محکومیت ۴۵ نفر از افرادی را که با جرایم فدرال محکوم شده بودند، مورد تخفیف، لغو یا عفو قرار داده است.  

از آنجا که هیچ محدودیتی برای تعداد افرادی که مورد عفو فدرال ترامپ قرار می‌گیرند وجود ندارد، تصمیم اینکه چه کسی می‌تواند بخشیده شود، وابسته به پاسخ ریاست‌جمهوری به اعتراض عمومی یا درخواست شخصی است. در ماه اوت (مرداد)، ترامپ گفت که عفو اسنودن را «در نظر دارد». در همین حین، وکیل آسانژ ادعا کرد که یکی از نمایندگان سابق حزب جمهوری‌خواه به بنیان‌گذار ویکی‌لیکس وعده عفو ریاست‌جمهوری داده است. گرچه اسنودن نیز که احتمال دارد مورد بخشش قرار بگیرد، خواستار عفو آسانژ به‌ جای خودش شده است.  

با توجه به اینکه ترامپ اظهارنظری قطعی در این باره ارائه نداده است و دوران ریاست‌جمهوری او هم رو به اتمام است، افراد بسیاری در فضای ارزهای دیجیتال امیدوار هستند که بتوانند آسانژ، اسنودن و اولبریکت یا به‌نوعی ترکیبی از این سه نفر را در اولویت فهرست احتمالی عفو ریاست‌جمهوری قرار دهند یا حداقل نام آنها را در فضای توییتر برجسته کنند تا توجه ترامپ به این درخواست جلب شود.

۲۷ نوامبر (۷ آذر)، راجر وِر (Roger Ver)، حامی برجسته بیت کوین کش، در توییتی نوشت:

اکنون زمان آن فرا رسیده تا دونالد ترامپ، اسنودن، آسانژ، اولبریکت و هر فرد دیگری را که به‌علت جرمی بدون قربانی محکوم شده است، از زندان آزاد کند.

همچنین، ۸ نوامبر (۱۸ آبان)، کاربر پامپ (Pomp)، سرمایه‌گذار برجسته ارزهای دیجیتال نیز در توییتی اظهار داشت:

یادآوری می‌کنم: رییس‌جمهور ترامپ باید ادوارد اسنودن و جولیان آسانژ را پیش از ترک کاخ سفید آزاد کند.

فعالان صنعت ارز دیجیتال خواستار عفو ریاست جمهوری برای راس اولبریکت، بنیان‌گذار «آمازون مواد مخدر» شدند
تصویر توییت پامپ
با توجه به بحث‌برانگیز‌بودن ماهیت سیلک رود به‌عنوان رابطی برای خرید و فروش مواد مخدر، برخی از کاربران ارزهای دیجیتال چندان مشتاق به آزادشدن اولبریکت نیستند. در این راستا، جکس دریپر (Jax Draper) گفت:

من اصلاً متوجه نمی‌شوم که چرا بسیاری از ماکسیمالیست‌هایِ بیت کوین مشتاق عفو راس اولبریکت هستند. به عقیده من، حکم اولبریکت افراطی بود و احتمال تغییر محکومیت او وجود دارد؛ اما، این به‌‌معنای «بی‌گناه‌‌» بودن اولبریکت نیست.


The post فعالان صنعت ارز دیجیتال خواستار عفو ریاست جمهوری برای راس اولبریکت، بنیان‌گذار «آمازون مواد مخدر» شدند appeared first on ارزدیجیتال.