قیمت بیت کوین پس از اصلاح روز گذشته، امروز به همان محدوده‌ای رسیده است که بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند.

به گزارش دیکریپت، بیت کوین روز گذشته با سقوطی ۱,۰۰۰ دلاری، به ۱۸,۳۰۰ دلار رسید. پس از این سقوط شاهد احیای قیمت بودیم و در حال حاضر هر واحد بیت کوین در محدوده ۱۸,۹۰۰ دلار معامله می‌شود. در این میان سؤال اصلی اینجاست که دیروز چه اتفاقی افتاد و دلیل آن چه بود؟

چارلز بووارد (Charles Bovaird)،‌ تحلیل‌گر کوانتوم اکونومیکس (Quantum Economics)، معتقد است که پس از ثبت اوج تاریخی، معامله‌گران به‌دنبال «برداشت سود» می‌روند و همین مسئله باعث کاهش قیمت می‌شود. او در بخش دیگری از صحبت‌های خود ضمن بیان این مسئله که کاهش بیشتر قیمت برای صعود بیشتر ضروری است، گفت:

اگر سؤال شما این است که آیا قیمت بیت کوین اصلاح بیشتری خواهد داشت، باید بگویم که بله. بیت کوین پرنوسان است و صعودهای شدید، طبیعتاً انگیزه‌ای برای فروش خواهند بود و از همین رو، بازگشت قیمت داریم.

در جهش صعودی سال ۲۰۱۷ هم قیمت بیت کوین پس از ثبت اوج تاریخی خود، اصلاح شد. ۸ دسامبر ۲۰۱۷ (۱۷ آذر ۹۶)، زمانی که تنها ۱۰ روز به ثبت اوج تاریخی پیشین بیت کوین باقی مانده بود، این ارز دیجیتال به محدوده ۱۳,۶۳۰ دلار سقوط کرد. کمی بعد و در عرض دو روز، قیمت بیت کوین به ۱۸,۲۶۸ دلار جهش کرد.

نباید فراموش کرد که قیمت بیت کوین پس از ثبت اوج تاریخی قبلی خود، چنان سقوطی را تجربه کرد که احیای آن ۳ سال به طول انجامید.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین
اریک وال (Eric Wall)، مدیر ارشد بخش سرمایه‌گذاریِ ارزهای دیجیتال آرکین استس (Arcane Assets)،‌ معتقد است که «معامله‌گران مضطرب بازار» باعث کاهش قیمت شدند. وال معتقد است که این معامله‌گران بدون اطلاع از زمان اصلاح بیت کوین، برای آنکه ضرر نکنند اقدام به فروش بیت کوین‌های خود کردند. او در ادامه با بیان این مسئله که ترس تنها عاملی نیست که در از وضعیت فعلی معامله‌گران استفاده می‌کند، گفت:

برخی هم کار خود را از روی مدل‌های مالی پیچیده خودشان دنبال می‌کنند. برخی دیگر به الگوهای تحلیل‌های تکنیکال زل زده‌اند. سقف‌های دوقلو و بولینگرباندز (Bollinger bands) از جمله الگوهایی هستند که معامله‌گران برای پیش‌بینی قیمت استفاده می‌کنند. این در حالی است که بسیاری از همین معامله‌گران یقین دارند که باید هر چه استراتژی‌های آنها به آنها می‌گوید تبعیت کنند.

تیم رینی (Tim Rainey)،‌ مدیرعامل شرکت گرینیج جنریشن (Greenidge Generation)، در مصاحبه اخیر خود گفت:

طبیعی است که معامله‌گران [حالا] تصمیمات احساسی بگیرند؛ چراکه قیمت به محدوده‌ای وارد می‌شود که پیش‌تر در آنجا نبوده است.

در کوتاه‌مدت انتظار کاهش موقتی قیمت را دارم اما همچنان معتقدم که در بلندمدت اوج‌های قیمتی جدید ثبت می‌شود.

سؤال اصلی اینجاست که سقف قیمت بیت کوین ثبت شده است یا همچنان باید برای ثبت سقف جدید پادشاه ارزهای دیجیتال صبر کنیم. وال معتقد است که قیمت بیت کوین رکوردهای تازه‌ای را از خود به جای خواهد گذاشت. در این باره می‌گوید:

نمی‌توانم بگویم در کف قیمت قرار داریم یا نه، اما کند کردن روند بازار ارزهای دیجیتال تلاش زیادی می‌طلبد. انتظار دارم کاهش قیمت خیلی سریع و شدید باشد. وقتی که کف قیمت واقعی و شدید را ببینیم، احتمالا از سطوح قیمتی بسیار بالاتری خواهد بود.


The post کاهش قیمت بیت کوین به زیر ۱۹,۰۰۰ دلار؛ حرکت بعدی چیست؟ appeared first on ارزدیجیتال.