شب گذشته شاهد جهش دوباره قیمت بیت کوین و رسیدن آن به اوج تاریخی جدیدی بودیم. در این میان، بسیاری از کارشناسان معتقدند که صعود دیشب با صعود سال ۲۰۱۷ متفاوت است و در بلندمدت می‌توان انتظار تداوم روند را داشت.

به گزارش کوین دسک، یکی از عوامل اصلی که باعث ایجاد تمایز در روند فعلی می‌شود، حمایت سرمایه‌گذاران دانه‌درشت و بنگاه‌های سرمایه‌گذاری است که در سال ۲۰۱۷ خبری از آنها نبود.

جان تودارو (John Todaro)، مدیر بخش تحقیقات ترید بلاک (TradeBlock)، در اظهارنظری گفت:

می‌توانید نگاهی به زمان‌بندی این روند صعودی بیندازید که دقیقاً مطابق با زمان بازگشایی بازار آمریکاست.

او در ادامه به حجم معاملات در ال‌مکس دیجیتال (LMAX Digital) هم اشاره کرد. در این پلتفرم معاملاتی، بیشتر معامله‌گران، نهادهای سرمایه‌گذاری هستند.

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، قیمت بیت کوین شب گذشته با رسیدن به ۱۹,۸۵۰ دلار، اوج تاریخی جدیدی ثبت کرد. تودورو در ادامه صحبت‌های خود گفت:

در طول تعطیلات عید شکرگزاری (هفته گذشته) و ساعات اندک معاملاتی و همچنین نگرانی‌های قانونی که برایان آرمسترانگ، مدیرعامل کوین بیس، به آنها در رشته توییت خود اشاره کرد، شاهد اصلاح قیمت و کاهش آن تا ۱۶,۵۰۰ دلار بودیم. در آن زمان تعداد زیادی از مؤسسات سرمایه‌گذاری آمریکایی و معامله‌گران فعالیت چندانی نداشتند. صبح دوشنبه، شاهد بازگشت حجم زیادی از معامله‌گران دانه‌درشت بودیم که با خرید در کف، باعث افزایش قیمت شدند.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین
نکته‌ای که نباید فراموش کرد این است که برخی از شاخص‌های بازار، نشانه‌هایی نزولی از خود نشان می‌دهند. داده‌های کریپتو کوانت (CryptoQuant) نشان می‌دهد که پس از عید شکرگزاری حجم ورود سرمایه به صرافی‌ها از حجم خروج سرمایه از آنها بیشتر شده است.

به‌گفته کی یونگ جو (Ki Young Ju)، مدیرعامل کریپتوکوانت، قرارگرفتن این شاخص درون‌زنجیره‌ای‌ در ناحیه مذکور، در کوتاه‌مدت یک نشانه نزولی به حساب می‌آید و احتمال دارد باعث سقوط قیمت بیت کوین تا ۱۶,۰۰۰ دلار شود؛ چراکه به نظر می‌رسد فعالیت نهنگ‌های بازار بیت کوین در صرافی‌ها بیشتر شده باشد و همین مسئله بر فشار فروش می‌افزاید.

صد البته نباید فراموش کرد که فعالیت‌ها روی شبکه بیت کوین هم با سه سال پیش متفاوت است. دسامبر ۲۰۱۷ و زمانی که قیمت بیت کوین اوج پیشین خود را ثبت کرد، خیلی سریع و تنها در عرض ۲ ماه شاهد سقوط تا ۵,۹۴۷ دلار بودیم. اما حالا، نقش سرمایه‌گذاران دانه‌درشت در بازار بسیار زیاد است و این یکی از عمده‌تفاوت‌های بازار فعلی و بازار سال ۲۰۱۷ است.

در گذشته، سرمایه‌گذاران دانه‌درشت به شرکت‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، ماینرها و سرمایه‌گذاران اولیه این ارز دیجیتال اطلاق می‌شد. اما طی سال‌های اخیر این تعریف رفته‌رفته تغییر کرد. دنیس وینوکوروف (Denis Vinokourov)، مدیر بخش تحقیقات کارگزاری بیکوانت (Bequant)، عنوان می‌کند که حالا سرمایه‌گذاران بازارهای سنتی، تعریف جدید این کلمه را بیان می‌کنند.

به‌گفته وینوکوروف، افزایش ورود سرمایه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مثل گری اسکیل (Grayscale)، کوین شیرز (CoinShares) و ۲۱ شیرز (۲۱Shares) دلایل دیگری هستند که نشان می‌دهد که نقش‌آفرینان بازارهای مالی سنتی در حال ورود به بازار ارزهای دیجیتال هستند. او در ادامه افزود:

جنبه همواره صعودی و غیرمنتظره بازار ارزهای دیجیتال، تا حدودی سبب افزایش قیمت شده است. همین مسئله، سرمایه‌گذاران بیشتری را هم جذب خود کرده و این سرمایه‌گذاری‌ها بر بار صعودی بازار افزوده‌اند.


The post تحلیل‌گران: رکوردشکنی بیت کوین با ۲۰۱۷ فرق می‌کند و روند صعودی این بار پایدار خواهد بود appeared first on ارزدیجیتال.