شی جین‌پینگ (Xi Jinping)، رئیس‌جمهور چین، در سخنرانی خود در نمایشگاه «ASEAN» که در نانینگ (Nanning) برگزار شد، از کشورهای جنوب‌شرقی آسیا خواست تا اتحاد بیشتری در بحث فناوری‌های دیجیتال داشته باشند.

به گزارش کوین دسک و به نقل از چاینا مورنینگ پست (China Morning Post)، رئیس جمهور چین گفت در تلاش است تا همکاری بهتری بین ۱۰ کشور موجود در انجمن ملل آسیای جنوب شرقی معروف به ASEAN ایجاد کند. او ضمن ترویج طرح جاده ابریشم دیجیتال در منطقه، از آن حمایت کرد. 

این سخنرانی تلاش آشکاری برای تقویت موقعیت منطقه‌ای چین است و بعد از آن صورت گرفت که جو بایدن (Joe Biden) گفت برای مقابله با نفوذ چین با متحدین منطقه‌ای همکاری خواهد کرد. رئیس‌جمهور چین اظهار داشت که کشورش ASEAN را به‌عنوان یک اولویت در دیپلماسی منطقه می‌داند و آن را ناحیه‌ای مهم برای «ابتکار کمربند و جاده» تلقی می‌کند. یک پروژه بزرگ زیرساختی و توسعه اقتصادی که از سال ۲۰۱۳ کلید خورده است.

به‌گفته رئیس‌جمهور چین، این کشور‌ها در همکاری با چین می‌توانند یک بندر دیجیتال «China-Asean» ایجاد کنند و از این طریق همبستگی دیجیتال خود را ارتقا داده و یک جاده ابریشم دیجیتال بسازند. تاکنون اشاره‌ای نشده است که این پیشنهاد دیجیتالی‌شدن با استفاده از زیرساخت‌های بلاک چین صورت می‌گیرد یا نه، اما جین پینگ، این فناوری را برای اقتصاد چین تبلیغ کرده بود.

بنا بر این گزارش، چین سعی می‌کند که ارتباطات نزدیک‌تری را با کشور‌های ASEAN در میانه جنگی تجاری که دونالد ترامپ بر آتش آن افزوده است، ایجاد کند. فیلیپین، سنگاپور، تایلند و اندونزی از جمله این کشور‌ها هستند. بنا به نظر یکی از متخصصین روابط بین‌الملل که در اصل گزارش اسم او ذکر شده است، اعضای آسه‌آن در ابتدای کار در مورد پیشنهاد جاده ابریشم دیجیتال توافق نداشته‌اند و همه اعضا به این پیشنهاد علاقه‌مند نبوده‌اند.


The post رئیس‌جمهور چین از کشورهای جنوب شرق آسیا خواست برای ساخت «جاده ابریشم دیجیتال» متحد شوند appeared first on ارزدیجیتال.