گوشی هوشمند تاشدنی سامسونگ باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد

گوشی هوشمند تاشدنیی سامسونگ با نام گلکسی X، ماه مارس رونمایی می‌‌شود. به نظر شما این گوشی تاشدنی برای جذب مشتری چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

طبق شایعات منتشرشده، گوشی تاشدنی جدید سامسونگ، گلکسی ایکس نام دارد و احتمالا در ماه مارس سال جاری از آن رونمایی می‌شود. همچنین انتظار می‌رود گوشی گلکسی اس 10 اول اسفندماه رونمایی شده و به فاصله‌ی چند روز از زمان معرفی راهی بازار شود. این یعنی گلکسی اس ۱۰ چند روز قبل از شروع رویداد بزرگ MWC 2019، راهی بازار خواهد شد. باتوجه به‌اینکه زمان زیادی به رونمایی از گوشی تاشدنی مبتکرانه‌ی سامسونگ باقی نمانده است؛ انتشار اطلاعات مختصر در مورد این گوشی دور از انتظار نبود. گلکسی X برای تبدیل شدن برای تبدیل شدن به محبوب‌ترین گوشی تاشدنی در بازار  (یا حداقل یکی از محبوب‌ترین‌ها)، باید از ویژگی‌هایی همچون طراحی مناسب بدنه و صفحه‌نمایش، سخت‌افزار و نرم‌افزار قوی و کارآمد و از همه مهم‌تر قیمت مناسب برخوردار باشد.

در ماه نوامبر سال گذشته، نمونه‌ی اولیه‌ی گلکسی ایکس (که در برخی از رسانه‌ها از آن به‌عنوان گلکسی اف هم یاد شده‌ است) رونمایی شد که اطلاعات زیادی از آن به بیرون درز پیدا نکرد. سامسونگ در آن زمان تنها به ارائه‌ی اطلاعاتی همچون برخورداری این گوشی از صفحه‌نمایش ۴٫۵ اینچی و افزایش اندازه آن به ۷٫۳ اینچ در هنگام باز شدن گوشی و همچنین استفاده از رابط‌‌کاربری One UI اکتفا کرد. ظاهرا گوگل نیز متعهد شده است نسخه‌ای از اندروید برای گوشی‌های تاشدنی ارائه و از آن پشتیبانی کند.

عرضه‌ی گوشی هوشمند تاشدنی حرکت مهمی محسوب می‌شود و به دلیل اینکه سامسونگ برای نخستین بار دست به چنین اقدامی می‌زند، این گوشی اهمیت ویژه‌ای برای آن دارد. از‌سویی‌دیگر، سامسونگ به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی گوشی در جهان، باید انجام چنین فعالیت‌های جدید و خلاقانه‌ای را جزو اولویت‌های مهم خود قرار دهد. درضمن شایعات حاکی از آن است که ال‌جی و هواوی نیز قصد دارند گوشی هوشمند تاشدنی عرضه کنند.

ممکن است سامسونگ مطرح‌ترین برند برای گوشی چنین گوشی جالبی به نظر برسد؛ اما حتی در این زمینه نیز رقبای شناخته‌شده‌ای دارد و یکه‌تاز این میدان نیست. گوشی زد تی ای آکسون ام زودتر از گلکسی ایکس رونمایی و راهی بازار شده است. این گوشی صفحه‌نمایش منعطفی ندارد؛ اما دارای دو صفحه‌نمایش است که یک لولا آن‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند. گوشی فِلِکس‌ پای یکی دیگر از رقبای گلکسی ایکس به شمار می‌رود که استارتاپی کوچک به‌نام رویول آن را روانه‌ی بازار می‌کند. فِلِکس‌ پای برخلاف آکسون ام یک صفحه‌نمایش انعطاف‌پذیر دارد.

قطعا جایگاه و سابقه‌ی سامسونگ در زمینه‌ی تولید گوشی با شرکت‌هایی همچون ZTE و رویول قابل مقایسه نیست و با منابع مالی و قدرت زیادی که در اختیار دارد، می‌تواند محصولی به مراتب بهتر عرضه کند و به وعده‌های خود در مورد گوشی جدیدش جامه‌ی عمل بپوشد؛ اما برای اینکه گلکسی ایکس یا گلکسی اف در جذب مخاطب موفق شود، باید نقایص گوشی‌های فلکس‌پای و اکسون ام در آن برطرف شود. در ادامه ویژگی‌‌هایی را بیان می‌کنیم که در دو گوشی ذکرشده وجود ندارد؛ اما گلکسی ایکس باید آن‌ها را داشته باشد.

۱. صفحه‌نمایش باید به سمت بیرون تا شود

گوشی هوشمند تاشدنی سامسونگ باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد

 با اطلاعات اندکی که در‌رابطه‌با نمونه‌ی اولیه‌ی گلکسی ایکس انتشار یافت، مشخص شد که نمایشگر این گوشی به سمت بیرون تا می‌شود. زمانی‌که صفحه‌نمایش به سمت بیرون تا می‌شود، نسبت به زمانی‌که رو به داخل تا می‌شود، بزرگ‌تر به نظر می‌‌رسد. در ظاهر سامسونگ تصمیم درستی گرفته است؛ اما این نوع طراحی مشکلات خودش را نیز دارد. شعاع خم یا شعاع قوس نمایشگر (حداکثر میزانی که صفحه‌نمایش بدون آسیب‌دیدن می‌تواند خم شود)، زمانی که به سمت بیرون تا می‌شود، بسیار کمتر از حالت عکس است. زمانی‌که کاربران گوشی را به سمت بیرون تا می‌کنند، فشار بیشتری به نمایشگر وارد می‌شود و پیکسل‌های آن به‌مرور زمان آسیب بیشتری می‌بینند.‌

از‌ سویی‌ دیگر، چنانچه گوشی مثل کتاب به سمت داخل تا شود، طبیعی‌تر به‌نظر می‌رسد و به صفحه‌نمایش نیز لطمه‌ای وارد نمی‌شود. گوشی‌های فلکس‌پای و کسون ام نیز به سمت بیرون تا می‌شوند؛ اما این کار صفحه‌نمایش را آسیب‌پذیر می‌کند و احتمال ایجاد خط ‌و‌خش روی آن هم افزایش می‌یاید. در ضمن این نوع طراحی باعث می‌شود قسمت پشت و جلوی گوشی در هنگام سقوط و ضربه‌دیدن، بیشتر در معرض خطر باشند.

۲. بدنه باریک و صاف باشد

گوشی هوشمند تاشدنی سامسونگ باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد

 قطعا کاربران باید گوشی را راحت دستشان بگیرند و راحت از آن استفاده کنند. متاسفانه اکسون ام اصلا خوش‌دست نیست و علاوه‌بر اینکه ضخامت و وزن زیادی دارد، به‌سختی در جیب شلوار جین و شلوارهای تنگ جا می‌‌شود. درضمن به دلیل توزیع نادرست وزن در بخش‌های مختلف گوشی، زمانی‌که کاربر آن‌ها را عمودی می‌گیرد، اصلا احساس راحتی نمی‌کند.

البته رقیب دیگر گلکسی ایکس یعنی فلکس‌ پای، حتی زمانی‌که باز می‌شود، کاملا صاف و نازک به‌نظر می‌رسد؛ اما قوس منحنی صفحه‌نمایش آن زمانی که بسته می‌شود، کمی آزاردهنده است. صفحه‌نمایش گلکسی ایکس باید زمانی که در این حالت قرار می‌گیرد، کاملا صاف باشد؛ البته ظاهرا نمی‌توان گوشی را طوری ساخت که هنگامی که بسته می‌شود، کاملا صاف باشد؛ اما طراحی بدنه‌ی باریک کار سختی نیست؛ چه زمانی که گوشی در حالت تبلت قرار دارد و چه زمانی که از آن به‌عنوان گوشی استفاده می‌شود. بدنه‌‌ی باریک به افزایش جذابیت گوشی کمک زیادی می‌کند.