اپل چگونه در ۲۰۲۰ به شرکتی ۲ تریلیون دلاری تبدیل شد و چه آینده‌ای را انتظار می‌کشد؟


بازار بورس آمریکا به علت شیوع ویروس کرونا و همچنین انتخابات ریاست جمهوری در ۲۰۲۰ با نوسانات زیادی همراه بود، با این حال برخی شرکت‌ها مانند آمازون، تسلا و اپل با افزایش چشمگیر ارزش خود مواجه شدند و سرمایه‌گذاران خود را ثروتمندتر از گذشته کردند. ارزش اپل اواخر ۲۰۲۰ از ۲ تریلیون دلار عبور کرد تا همچنان باارزش‌ترین کمپانی جهان باقی بماند.

اپل در کنار مایکروسافت، آلفابت و آمازون در سالی که جهان تحت تاثیر بحران ناشی از ویروس کرونا قرار داشت، در شاخص «S&P 500» خودنمایی کرد و این کمپانی‌ها باعث افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصد ارزش این شاخص در سال ۲۰۲۰ شدند.

یک معیار در بازار بورس نشان‌دهنده یک تغییر بزرگ در نحوه مشاهده این شرکت‌ فناوری توسط تحلیلگران وال استریت و سرمایه‌گذاران در ۲۰۲۰ بود. نسبت قیمت سهام به درآمد اپل در سه سال گذشته تقریبا ۱۹ برابر بود، اما در سال ۲۰۲۰ نسبت P/E آن به بیش از ۴۳ برابر درآمد آن رسید.

تحلیلگران حتی پس از چنین رشد بالایی، همچنان از آینده این کمپانی نمی‌ترسند و هنوز فضای زیادی برای رشد سازنده آیفون درنظر می‌گیرند و همچنین به یک انقلاب در سرمایه‌گذاری در این کمپانی اشاره می‌کنند. طبق گفته کارشناسان، ارزش‌گذاری دوباره سهام اپل توسط سرمایه‌گذاران در سال ۲۰۲۰ متمرکز بر یک بخش صورت گرفت که آن سرویس‌ها بودند.

برای سال‌ها اپل به عنوان یک کمپانی سازنده سخت‌ افزار درنظر گرفته می‌شد، اما مدیر عامل آن یعنی تیم کوک به اکوسیستم بزرگ آن به لطف یک میلیارد دستگاه iOS در سراسر جهان اشاره داشت که بخشی بزرگی از آینده این غول کوپرتینویی را تشکیل می‌دهد. در حقیقت در سال ۲۰۲۰ ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار باعث شده اپل موردتوجه سرمایه‌گذاری قرار بگیرد..


سرویس‌های اپل، تجارتی یک تریلیون دلاری

برخی سرمایه‌گذاران کسب و کار سرویس‌های اپل را نماینده نیمی از ارزش بیش از ۲ تریلیون دلاری آن می‌دانند. یکی از تحلیلگران «Wedbush Securities» به نام «دن ایوز» در این زمینه می‌گوید:

«برای مدت‌ها سرمایه‌گذاران سهام اپل را با نسبت قیمت به درآمد ۱۲ برابر می‌خریدند و با نسبت ۱۶ برابر می‌فروختند.»

ایوز باور دارد که ۱ تریلیون دلار از ارزش بازار این کمپانی کوپرتینویی مربوط به تجارت سرویس‌های آن می‌شود و چنین موضوعی را با افزایش ارزش سهام تسلا مقایسه می‌کند:

«تسلا دیگر به عنوان یک خودروساز ارزش‌گذاری نمی‌شود و اپل هم دیگر یک شرکت سخت افزاری نیست.»

تحلیلگر ارشد کمپانی «Cowen» به نام «کریش سانکار» می‌گوید:

«رشد بالای سهام یک موضوع مهم در سال ۲۰۲۰ بود. اپل همیشه به عنوان یک کمپانی سخت افزار درنظر گرفته می‌شد، اما این دیدگاه شروع به تغییر کرد و سرویس‌ها باعث افزایش

چشمگیر ارزش سهام آن شدند.»