شبکه نسل پنجم تلفن همراه یا ۵ جی به سرعت در سراسر جهان توسعه می‌یابد. در این مطلب ۱۰ کشوری که بالاترین سرعت دانلود ۵G را دارند، معرفی می‌کنیم.

از ابتدای سال گذشته، شاهد پیشبرد تجاری شبکه ۵G در سراسر جهان بودیم. یکی از مهم‌ترین مزایای شبکه ۵G نسبت به ۴G، سرعت اینترنت آن است. با این حال با ادامه توسعه فناوری ۵ جی در کشورهای مختلف، سرعت‌های متفاوتی از اینترنت را مشاهده می‌کنیم. در حقیقت، شرکت‌های مخابراتی مختلف در یک کشور دارای سرعت ۵G متفاوتی هستند. در این مقاله قصد داریم ۱۰ کشوری که بیشترین سرعت دانلود ۵G را در اختیار دارند، معرفی کنیم.

مجموعه Open Signal تجربه اینترنت ۵ جی در واقعیت را در اپراتورهای تلفن همراه مختلف در تعدادی از کشورهای جهان تحلیل و مقایسه کرده است. در این تجزیه و تحلیل، کشورهای آسیایی، اروپایی، خاورمیانه و‌ آمریکای شمالی مورد مقایسه قرار گرفته‌اند که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

کشورهای دارنده بیشترین سرعت دانلود ۵G

 

۱. عربستان سعودی

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۹، گروه STC رسما از راه‌اندازی خدمات تجاری ۵G در کشور عربستان سعودی خبر داد. این شرکت به نخستین اپراتور در عربستان تبدیل شد که خدمات شبکه نسل پنجم را به صورت تجاری ارائه می‌دهد و در تعدادی از شهرهای این کشور عربی در دسترس کاربران قرار داده است. کاربران ۵G در عربستان سعودی، سریع‌ترین سرعت متوسط دانلود را مشاهده می‌کنند. این کشور غرب آسیا، سرعت دانلود ۴۱۴ مگابیت بر ثانیه را ثبت کرده است.

۲. کره جنوبی

کره جنوبی اولین کشور در جهان است که در روز ۳ آوریل ۲۰۱۹، شبکه نسل پنجم تلفن همراه را عرضه کرد. در این زمان، شرکت SK Telecom، شرکت KT و شرکت ال جی یو پلاس، شبکه‌های ۵G خود را در سراسر این کشور شرق آسیا مستقر کردند. در حال حاضر حدود ۸۵ شهر از بیش از ۱۰۰ شهر کره جنوبی دارای شبکه ۵G هستند. علاوه بر این، از ماه آوریل ۲۰۲۰، کره جنوبی بیش از ۶ میلیون مشترک ۵ جی دارد. کره جنوبی با میانگین سرعت دانلود ۳۱۲.۷ مگابیت بر ثانیه در رتبه دوم قرار گرفته است.

۳. استرالیا

اگرچه تجاری‌سازی ۵ جی در استرالیا از سال ۲۰۱۹ آغاز شد، اما در حال حاضر فقط تعداد محدودی از شهرهای منتخب این کشور از شبکه نسل پنجم تلفن همراه برخوردار هستند. Telstra اولین اپراتوری است که شبکه ۵G را در استرالیا راه‌اندازی و عرضه کرد. در ماه مارس ۲۰۲۰، وودافون اولین دکل ۵G را در پاراماتا نیوساوت ولز راه‌اندازی کرد و روند رو به رشد خود را همچنان ادامه می‌دهد. در حال حاضر ۵G فقط در ۱۰ شهر کشور استرالیا در دسترس است که از جمله آنها می‌توان به بریزبین، سیدنی، ملبورن، آدلاید، پرت، کانبرا، هوبارت، لاونسستون و توومبا اشاره کرد. میانگین سرعت دانلود ۵G در این کشور ۲۱۵.۷ مگابیت بر ثانیه اندازه‌گیری شده است.

۴. تایوان

مدت زیادی از تجاری‌سازی ۵ جی در تایوان نمی‌گذرد. FET یا Far EasyTone این شبکه را در کلان‌شهرهای تایوان راه‌اندازی کرد و شبکه دسترسی رادیویی (RAN) آن و هسته فناوری ۵G آن از شرکت اریکسون است. در مورد سرعت ۵G، این کشور با میانگین سرعت دانلود ۲۱۰.۲ مگابیت بر ثانیه در رتبه چهارم قرار دارد.

۵. کانادا

درست مانند تایوان، شبکه ۵G در کانادا نیز از چند ماه پیش به راه افتاده است. در مجموع می‌توان گفت زمان زیادی از گسترش ۵ جی در کشورهای آمریکای شمالی نمی‌گذرد، اما عملکرد آن بسیار خوب است. اپراتورهایی مانند راجرز، بل و تلوس شبکه‌های ۵G را در شهرهای مختلف کانادا راه‌اندازی و اداره می‌کنند. شهرهایی مثل ونکوور، کلگری، ادمونتون، تورنتو، اوتاوا و مونترال در حال حاضر دارای شبکه نسل پنجم تلفن همراه هستند. Videotron 5G، Freedom Mobile 5G و SaskTel 5G و چند اپراتور شبکه منطقه‌ای دیگر باید ۵ جی را در سال ۲۰۲۱ در کانادا راه‌اندازی کنند. از نظر میانگین سرعت دانلود ۵G ، کانادا با سرعت ۱۷۸.۱ مگابیت بر ثانیه در رتبه پنجم جای دارد.

۶. کویت

شبکه ۵G از ماه ژوئن ۲۰۱۹ در کشور ثروتمند حاشیه خلیج فارس یعنی کویت تجاری‌سازی شد، اما این شبکه از سال ۲۰۱۸ در این کشور وجود دارد. میانگین سرعت دانلود ۵ جی در این کشور به ۱۷۱.۵ مگابیت بر ثانیه می‌رسد.

۷. سوئیس

سوئیس یکی از اولین کشورهایی است که در سال ۲۰۱۹ تجاری‌سازی شبکه نسل پنجم تلفن همراه را آغاز کرد. با این وجود به دلیل ترس از سلامتی ناشی از تشعشعات آنتن‌های ۵G، سرعت توسعه این شبکه کاهش یافت. در حال حاضر سوئیس صدها آنتن ۵ جی دارد که آن را به یکی از پیشگامان ۵G در جهان تبدیل کرده است. هر سه اپراتور بزرگ این کشور یعنی سوئیس کام، سالت و سانرایس، شبکه ۵G را در این کشور پوشش می‌دهند. میانگین سرعت ۵G در این کشور ۱۵۰.۷ مگابیت بر ثانیه گزارش شده است.

۸. هنگ کنگ

مانند تایوان و کانادا، شبکه ۵G در هنگ کنگ نیز نسبتا جوان است و از همین امسال راه‌اندازی شده است. در اول آوریل ۲۰۲۰، شرکت‌های HKT، Hutchison و CMHK یا China Mobile Hong Kong خدمات ۵ جی را در هنگ کنگ ارائه می‌دهند. برای CMHK، خدمات ۵G در بیش از ۹۰ درصد مناطق اصلی جزیره هنگ کنگ در دسترس است. با این حال شبکه ۵ جی HTK فقط ۱۱ منطقه از ۱۸ منطقه این کشور را تحت پوشش خود در آورده است. میانگین سرعت دانلود ۵ جی در این کشور به ۱۴۲.۸ مگابیت بر ثانیه می‌رسد.

۹. بریتانیا

بریتانیا یکی از اولین کشورهایی است که به طور رسمی، تجاری‌سازی ۵G را آغاز کرد. از ماه می ۲۰۱۹، دو اپراتور EE و وودافون، خدمات ۵ جی را در انگلستان ارائه دادند و در حال حاضر هر چهار شرکت اصلی در این کشور به ارائه خدمات ۵G روی آورده‌اند. با این حال هنوز هم پوشش شبکه نسل پنجم در انگلیس گسترده و کامل نیست. EE در ۸۰ شهر و وودافون در ۴۴ شهر و شهرستان خدمات ۵G را ارائه می‌دهند و خدمات O2 در ۶۰ شهر موجود است. در مورد سرعت دانلود، میانگین آن به ۱۳۳.۵ مگابیت بر ثانیه می‌رسد که بریتانیایی‌ها را در بین ۱۰ کشور برتر از این لحاظ قرار داده است.

۱۰. آلمان

خدمات ۵G در حال حاضر در بیش از هزار شهر آلمان وجود دارد و تخمین زده می‌شود که حدود ۴۰ میلیون آلمانی از این شبکه استفاده می‌کنند. شهرهای بزرگی مانند برلین، هامبورگ، مونیخ، کلن و فرانکفورت به طور گسترده به شبکه ۵G مجهز شده‌اند. از نظر سرعت دانلود، آلمان با میانگین سرعت ۱۰۲ مگابیت بر ثانیه در رتبه دهم قرار دارد.

سایر کشورها (هلند و آمریکا)

ما مجبور بودیم بخش دیگران را نیز در این لیست قرار دهیم تا بتوانیم به ایالات متحده آمریکا هم اشاره کنیم. سرعت دانلود ۵G در آمریکا هنوز پایین‌تر از هلند است. هلند به طور متوسط سرعت ۵G خود را به ۷۹.۲ مگابیت بر ثانیه رسانده و در آمریکا نیز میانگین سرعت به ۵۰.۹ مگابیت بر ثانیه می‌رسد که تقریبا ناامیدکننده و کمتر از ۲ برابر ۴G است.

منبع: زومیت