مصرف زیاد رم مرورگر کروم گوگل یکی از مشکلاتی است که این مرورگر اینترنتی با وجود محبوبیت خود سال‌هاست با آن دست و پنجه نرم می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد گوگل حالا در کنار اضافه کردن قابلیت‌های جدید به رفع این ایراد نیز نزدیک شده است.

گوگل سال‌هاست در تلاش است اشتهای مرورگر کروم در مصرف رم را کاهش دهد. ظاهرا به‌زودی شاهد بهبود قابل توجهی در رابطه با مصرف زیاد رم گوگل کروم برای کاربران ویندوز 10 خواهیم بود.

وب‌سایت WindowsLatest در گزارشی مدعی شده که یکی از مهندسین گوگل اخیرا اعلام کرده است که نسخه آتی کروم از تکنیک مورد استفاده در مایکروسافت اج برای کاهش استفاده از رم و بهبود عملکرد کلی مرورگر کروم استفاده می‌کند.

بر این اساس مرورگر کروم قرار است به استفاده از قابلیت Segment Heap روی بیاورد، تجربه مایکروسافت از این قابلیت موجب کاهش 27 درصدی مصرف حافظه موقت شده است که شاید یکی از دلایل محبوبت روزافزون آن باشد.

عملکرد نسخه بعدی مرورگر کروم البته بستگی به مشخصات سیستم‌های مختلف دارد. با این حال آزمایشات حاکی از آن هستند که این فناوری در برخی مواقع صدها مگابایت مصرف رم را کاهش می‌دهد.

این مهندس گوگل اعلام کرده است که سیستم‌های مجهز به چند هسته بیشترین بهبود را شاهد خواهند بود. این قابلیت در آینده‌ای نزدیک و پس از طراحی گوگل کروم به کمک کیت توسعه ویندوز 10 مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته استفاده از Segment Heap موجب بهبود عملکرد کلی به صورت قابل توجه نخواهد شد، با این حال می‌تواند به کاربران دارای سیستم‌های ضعیف کمک کند تعداد بیشتری تب را به صورت هم‌زمان باز کنند.

 منبع: فارنت