بررسی‌های انجام شده روی اولین نسخه آزمایشی اندروید 11 نشان می‌دهند گوگل یک سطل آشغال را برای بازیابی فایل‌های حذف شده در نظر گرفته است.

Scoped Storage یا حافظه محصور یکی از جنجالی‌ترین قابلیت‌های مورد انتظار در اندروید 10 بود. این ویژگی دسترسی اپلیکیشن‌ها به تمام فضای ذخیره‌سازی را مسدود و تنها بخش خاصی را برای آن‌ها در نظر می‌گرفت.

این موضوع موجب افزایش امنیت و هم‌چنین حفظ حریم خصوصی افراد می‌گشت. در اندروید 11 گوگل تصمیم گرفته است Scoped Storage را با چند تغییر و قابلیت جدید تازه‌سازی کند.

حالا گوگل قابلیت‌های جدیدی را برای MediaStore API درنظر گرفته است. این بخش مسئول راه انداختن فعالیت‌های Scoped Storage است. از جمله قابلیت‌های افزوده شده در اندروید 11 می‌توان به بخش جدید به نام TrashRequest اشاره کرد.

این بخش در واقع یک سطل آشغال است که فایل‌های مربوط به اپلیکیشن‌ها را مستقیما حذف نمی‌کند و در یک قسمت مجزا نگهداری می‌کند.

سطل آشغال اندروید

عملکرد سطل آشغال اندروید 11 مشابه با سطل آشغال موجود در سیستم عامل‌های دسکتاپ هم‌چون ویندوز است که فایل‌های حذف شده را تا 30 روز حفظ می‌کند. به این ترتیب اپلیکیشن‌های اندرویدی قادر هستند قابلیتی را ارایه دهند که فایل‌های حذف شده امکان بازیابی داشته باشند.

سطل آشغال اندروید

بررسی و دسترسی به محتوای موجود در بخش Trash به راحتی امکان‌پذیر نیست. با این حال با داشتن یک فایل منیجر با دسترسی روت شما می‌توانید یک فولدر به نام “.$Trash$” را مشاهده کنید که اطلاعات حذف شده در آن نگهداری می‌شود.

این قابلیت را نمی‌توان چندان جدید دانست. در واقع پیش از معرفی نسخه بتای اندروید 11 نیز شاهد این ویژگی در نسخه پیش نمایش توسعه‌دهندگان بودیم.

منبع : فارنت