وزارت خارجه چین روز شنبه خواستار توقف «سرکوب غیرمنطقی» شرکت‌های چینی مانند هواوی توسط ایالات متحده آمریکا شد. بنابر گزارش یک روزنامه چینی، این کشور خود را برای انتقام جویی آماده می‌کند.

ایالات متحده آمریکا روز جمعه تحریم‌های شرکت‌ هواوی را برای یکسال دیگر تمدید کرد و همچنین می‌خواهد مانع از تامین تراشه‌های آن توسط شرکت‌هایی مانند TSMC شود. چین شاید به دنبال انتقام جویی از ایالات متحده آمریکا باشد و اقدامات آن می‌تواند ارزش سهام شرکت‌های آمریکایی را کاهش دهد.

بنابر بیانیه وزارت خارجه چین، این کشور قاطعانه از حقوق قانونی شرکت‌های خود دفاع خواهد کرد. یکی از روزنامه‌های چین روز شنبه از قول یکی از منابع نزدیک به دولت چین نوشت که احتمال انتقام‌ تحریم هواوی توسط دولت پکن وجود دارد.

این کشور می‌تواند لیستی از شرکت‌های غیرقابل اعتماد تهیه کند و شرکت‌های آمریکایی را درون آن قرار دهد که احتمالا شرکت‌هایی مانند اپل، سیسکو و کوالکام از سوی دولت پکن تحریم می‌شوند.

در گزارش این روزنامه اعلام شده که چین در صورت ادامه تحریم‌های آمریکا و اقدامات بیشتر، برای دفاع از حقوق قانونی خود اقدامات تلافی‌جویانه را مدنظر قرار می‌دهد. در هفته‌های اخیر تنش‌ها میان چین و ایالات متحده آمریکا بالا گرفته و شاید این تنش در آینده نیز افزایش پیدا کند،

چون هیئت مدیره صندوق سرمایه‌گذاری بازنشستگی آمریکا که بر روی میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری خارجی فدرال نظارت دارد، خبر از این داده که سرمایه‌گذاری بر روی شرکت‌های چینی که عملکرد آن‌ها توسط دولت آمریکا تحت نظر است را برای مدت زمان نامعلومی متوقف می‌کند.

 منبع : فارنت