تماس با ما

موبایل: 2565 038 0912

دفتر تهران: 2565 2842 021

دفتر گرگان: 2565 3233 017

با کليک بر روي +1 ما را در گوگل محبوب کنيد

مدتهاست که در دنیای پزشکی از فواید روغن ماهی بحث می شود، فوایدی شامل بهبود عملکرد سیستم قلبی – عروقی و حتی خواص درمانی در بیماری اسکیزوفرنی. در تحقیقاتی جدید که در کشور ژاپن انجام شده است دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که روغن ماهی احتمالاً در کاهش وزن نیز کاربرد دارد.
محققین دانشگاه کیوتو دریافته اند وزن موشهایی که علاوه بر غذای چرب از روغن ماهی نیز در غذای خود بهره مند شده اند نسبت به وزن موشهایی که فقط غذای چرب دریافت کرده اند به طرز قابل توجهی کمتر است. یافته های این تحقیق احتمال می دهد که روغن ماهی قابلیت تغییر سلول های ذخیره کننده چربی را به سلول های چربی سوز دارد ، و اگر فرآیند مشابهی در انسان ها رخ دهد روغن ماهی می تواند به کاهش وزن انسان ها ، بخصوص در سنین بالاتر و زمانی که تعداد سلول های چربی سوز بدن به طور طبیعی کاهش می یابد ، کمک کند.
در بدن ما سلول های ذخیره چربی سفید مسئول ذخیره چربی هستند اما سلول های چربی قهوه ای برای تثبیت دمای بدن از متابولیسم چربی ها استفاده می کنند. بدن ما در جوانی و زمانی که تعداد سلول های چربی قهوه ای از تعداد بیشتری برخوردارند، قدرت متابولیسم چربی بیشتری را دارد. اما با افزایش سن تعداد این سلول ها کاهش می یابد و به تبع قابلیت متابولیسم چربی هم توسط بدن کاسته می شود.
محققین نوع سومی هم از سلول های چربی را شناسایی کرده اند – سلول های بژ- که عملکردی کمابیش مشابه سلول های قهوه ای دارند. این سلول ها نیز با افزایش سن کاهش می یابند و در نتیجه سوزاندن و متابولیسم چربی با افزایش سن دشوار تر می شود. در اینجاست که روغن ماهی می تواند نقش بسزایی ایفا کند.
تحقیقات پیشتر نیز تاثیرات مثبت روغن ماهی را ثابت کرده بودند که یکی از آنها ممانعت از تجمع چربی بود. سپس این تیم تحقیقاتی از دانشگاه کیوتو بر روی ارتباط بین روغن ماهی و تعداد سلول های چربی بژ تحقیق کردند. در این تحقیق گروهی از موش های آزمایشگاهی فقط با غذاهای چرب و گروه دیگر با غذاهای چرب به همراه روغن ماهی تغذیه شدند. نتایج این تحقیق که در Scientific Reports به چاپ رسید ثابت می کند موش هایی که روغن ماهی دریافت کردند 5 تا 10 درصد وزن کمتر و 15 تا 20 درصد ذخیره چربی کمتر را نشان داده اند که تفاوتی قابل توجه است.
اما روغن ماهی چگونه چنین تاثیری دارد؟ محققین می گویند که روغن ماهی گیرنده های موجود در دستگاه هاضمه را فعال می کند که به نوبه خود سیستم عصب سمپاتیک را فعال میکنند که متابولیسم چربی را در سلول های ذخیره کننده چربی تحریک می کند. به بیان دیگر ، روغن ماهی باعث می شود سلول های سفید به سلول های بژ تغییر یابند که در نتیجه بافت ذخیره کننده چربی را به طور موثری به بافت سوزاننده چربی تغییر می دهد که با افزایش مصرف انرژی ، کاهش وزن و تجمع چربی را به دنبال دارد.
البته هنوز برای تایید کاربرد این یافته ها در انسان باید انتظار کشید ، اما ممکن است با استفاده از این یافته ها به راهکاری موثر برای درمان چاقی دست یابیم. و به خاطر داشته باشیم که ژاپنی ها که ماهی بخشی جدایی ناپذیر از غذایشان است ، معمولا افرادی لاغر و با طول عمر زیاد هستند.
منبع خبر


سفارش طراحی سایت

سفارش طراحی سایت

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
f shdj, sefaresh, sefaresh .net, sefaresh.net, sthva, sthva nhj kj, sthva.kj, stthva.kj, xvhpd, آیفون, استفاده, اندروید, اپل, اپلیکیشن, اینترنت, باتری, بازار, دستگاه, دوربین, سامسونگ, سفارش, سفارش دات نت, سفارش دات نت sefaresh.net, سفارش.نت, سیستم, طراح وب, طراحي وب سايت, طراحی, طراحی وب سایت, فناوری, فیسبوک, مایکروسافت, موبایل, هوشمند, کاربران, کمپانی, گلکسی, گوشی, گوشی هوشمند, گوگل

نمایش تمامی تگ ها
بسته ویژه مدارس مدارس
بسته ویژه پزشکان پزشکان
بسته ویژه مهندسین مهندسین