تماس با ما

موبایل: 2565 038 0912

دفتر تهران: 2565 2842 021

دفتر گرگان: 2565 3233 017

با کليک بر روي +1 ما را در گوگل محبوب کنيد

در حالی که کمپانی‌های پیشروی تولید صفحه‌نمایش چون ال‌جی و سامسونگ در حال تولید صفحه‌نمایش‌های انعطاف‌پذیر خود هستند، دانشمندان اخیرا به روشی کاملا نو برای تولید این صفحه‌نمایش‌ها دست یافته‌اند.

تا امروز صفحه‌نمایش‌های نیمه شفاف و انعطاف‌پذیر بخشی از فیلم‌های علمی تخیلی بوده است، اما به لطف ویژگی‌های خارق العاده گرافین، دانشمندان دانشگاه منچستر موفق به روشی برای به واقعیت رساندن آن شده‌اند.

نتیجه تحقیقات مشترک دانشگاه منچستر و شفیلد نشان می‌دهد که می‌توان از مواد دو بعدی چون گرافین در تولید صفحه‌نمایش‌های شفاف و انعطاف‌پذیر استفاده کرد.این تیم تحقیقاتی به رهبری کنستانتین نووسلف توانسته‌اند با بهره‌گیری از این تحقیقات، LED هایی در مقیاس اتمی تولید کنند.

آقای نووسلف در سال ۲۰۱۰ نیز توانسته بود جایزه نوبل فیزیک را به واسطه تولید نمونه واقعی و ایزوله‌شده گرافین کسب کند.

این تحقیقات راه را برای نسل بعدی صفحه‌نمایش‌های موبایل انعطاف‌پذیر، مقاوم، با مصرف انرژی پایین و نیمه‌شفاف بازخواهد کرد. صفحه‌نمایش تولیدی این تیم دارای ضخامتی تنها ۱۰ تا ۴۰ اتمی است؛ ضخامتی بسیار پایین که می‌تواند به عنوان یک تحول انقلابی در تولید صفحه‌نمایش‌ها معرفی شود.

لایه تک‌اتمی گرافین نخستین بار در سال ۲۰۰۴ و در دانشگاه منچستر تولید شد. از آن زمان تاکنون مزایای بسیاری برای این ماده پیشنهاد شده، اما بیشترین تمرکز تحقیقاتی آن در حوزه دستگاه‌های الکترونیکی بوده است.

پس از تولید گرافین، مواد دو بعدی جدیدی چون بورون نیترید و مولیبدن دی‌سولفید نیز توانسته‌اند حوزه‌های تحقیقاتی وسیعی را برای دانشمندان دنیا به وجود بیاروند.

 

طرحی از LED تولیدشده از مواد دوبعدی چندلایه
طرحی از LED تولیدشده از مواد دوبعدی چندلایه

فردی ویترز از محققین برجسته این پروژه می‌گوید: «به دلیل استفاده از تنها چند لایه اتمی ساخته شده از مواد دو بعدی، صفحه‌نمایش ما قابلیت انعطاف‌پذیری و شفافیت را کسب کرده است. این کشف می‌تواند در تولید دستگاه‌های معمولی تصویری و لیزرها تا دستگاه‌های بسیار پیچیده‌تر کاربرد داشته باشد.»

کنستانتین نووسلف رهبر پروژه نیز پیرامون تولید این LED می‌گوید: «با قراردادن مواد دو بعدی چند لایه (Heterostructures) بر روی مواد با قابلیت کشسان و شفاف، ما روشی پایه ای برای تولید دستگاه‌های الکترونیکی انعطاف‌پذیر و شفاف ارائه کردیم. انتظار داریم که با افزایش کریستال‌های دو بعدی و بهبود کیفیت الکترونیکی آن‌ها بتوانیم عملکردها و کاربردهای بسیار بیشتری برای مواد دو بعدی چند لایه ای ارائه کنیم.»

تاکنون کاربردهای بسیاری چون تولید لباس‌های ضدگلوله، باتری‌های با عمر بسیار طولانی و ظرفیت بالا برای گرافین ارائه شده و از آن به عنوان ماده انقلابی دوران ما یاد می‌شود. علیرغم اثبات کاربرد گسترده آن، هنوز محصولات بسیار کمی مبتنی بر گرافین در بازار یافت می‌شود.


سفارش طراحی سایت

سفارش طراحی سایت

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
f shdj, sefaresh, sefaresh .net, sefaresh.net, sthva, sthva nhj kj, sthva.kj, stthva.kj, xvhpd, آیفون, استفاده, اندروید, اپل, اپلیکیشن, اینترنت, باتری, بازار, دستگاه, دوربین, سامسونگ, سفارش, سفارش دات نت, سفارش دات نت sefaresh.net, سفارش.نت, سیستم, طراح وب, طراحي وب سايت, طراحی, طراحی وب سایت, فناوری, فیسبوک, مایکروسافت, موبایل, هوشمند, کاربران, کمپانی, گلکسی, گوشی, گوشی هوشمند, گوگل

نمایش تمامی تگ ها
بسته ویژه مدارس مدارس
بسته ویژه پزشکان پزشکان
بسته ویژه مهندسین مهندسین