تماس با ما

موبایل: 2565 038 0912

دفتر تهران: 2565 2842 021

دفتر گرگان: 2565 3233 017

با کليک بر روي +1 ما را در گوگل محبوب کنيد

فرهاد الیشایی مدیر عامل شرکت شماران سیستم

 

دولت یازدهم علیرغم موفقیت در سیاست خارجی، رویکرد شفافی در خصوص پذیرش فناوری به‌ مثابه ‌راهبرد اصلی نداشته است.

رییس کمیسیون امور بین‌الملل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با بیان اینکه نرم‌افزار در محدوده‌ جغرافیایی ایران محبوس شده‌ است، گفت: با افزایش نیروی انسانی شاغل در صنعت نرم‌افزار، لازم است توانمندی تولید به‌ سمت بازارهای خارجی هدایت شود که متاسفانه این اتفاق تاکنون نیفتاده است.

فرهاد الیشایی مدیر عامل شرکت شماران سیستم افزود: در ایران توانایی بسیار بالایی در تولید نرم‌افزار وجود دارد. افزایش تولید نرم‌افزار سبب افزایش فعالان این صنعت شده است و هر ساله نیز تعداد کثیری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها وارد بازار کار تولید نرم‌افزار می‌شوند.

” در ایران توانایی بسیار بالایی در تولید نرم‌افزار وجود دارد “
وی اضافه کرد: افزایش فعالان از یک سو فرصت و از سوی دیگر تهدید تلقی می‎شود، چراکه این توانمندی در درازمدت فزونی عرضه بر تقاضا را به‌دنبال خواهد داشت.
الیشایی با بیان اینکه راه برون‌رفت از این موضوع صادرات نرم‌افزار است افزود: فرض بگیرید که ۲۰ شرکت خودروسازی جدید ظرف چند روز آینده در ایران تأسیس شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟ قطعا بازار گنجایش لازم برای تمامی این تولیدکننده‌ها را ندارد. تقسیم درآمد و پایین‌آمدن سود سبب ضرردهی و تعطیل بنگاه‌ها می‌شود.
وی افزود: تعطیلی هر بنگاه هزینه‌ها و ضررهای هنگفت اقتصادی و ملی را به‌همراه دارد. با افزایش نیروی انسانی شاغل درصنعت نرم‌افزار، لازم است توانمندی تولید به‌سمت بازارهای خارجی هدایت گردد تا از ظرفیت آن‌ استفاده شود.
” الیشایی افزود: دولت می‌بایست در این بخش سرمایه‌گذاری، بسترسازی و حمایت ‌کند. همانند اقداماتی که ۱۵ یا ۲۰ سال پیش در صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی انجام شد و آنها را به‌ عنوان صنعت پیشرو پیشتاز اقتصاد معرفی کرد"

مشکلات و معضلات صادرات نرم‎افزار
رییس کمیسیون امور بین‌الملل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور گفت: در حال حاضر مشکلات متعددی برای ورود به این بازارها وجود دارد، تحریم‌های موجود و مهم‌تر از آن فضای روانی‌ و ترکش‌های تحریم‌ها مانع عظیمی برای ورود به بازارهای بین‌المللی است. تولیدکننده‌هایی که قصد صادرات نرم‌افزار دارند، با چالش‌های فراوانی روبرو هستند.
مدیرعامل شماران سیستم با بیان اینکه ورود به بازار خارجی لزوما به ‌معنای اشباع بازار داخلی و رقابت کامل در داخل کشور نیست، گفت: حتما هنوز در داخل نیازهای زیادی وجود دارد، اما بحث بر‌‌ سر آینده نزدیک است در آن زمان اشباع بازار و خروج فعالان کلید خواهد خورد.
وی گفت: امروزه توسعه فناوری، زیرساخت توسعه سایر رشته‌های اقتصادی است. برای توسعه فناوری باید برنامه مدون تهیه کرد. دولت یازدهم علیرغم موفقیت در سیاست خارجی، رویکرد شفافی در خصوص پذیرش فناوری به‌ مثابه ‌راهبرد اصلی نداشته است.
الیشایی افزود: دولت می‌بایست در این بخش سرمایه‌گذاری، بسترسازی و حمایت ‌کند. همانند اقداماتی که ۱۵ یا ۲۰ سال پیش
” افزایش سرمایه‌گذاری دولت در فناوری اطلاعات خصوصا تولید نرم‌افزار فرصت‌های بی‌شماری برای کشور بوجود خواهد آورد که کمترین آن کاهش بیکاری است “
در صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی انجام شد و آنها را به‌ عنوان صنعت پیشرو پیشتاز اقتصاد معرفی کرد.
وی تاکید کرد: افزایش سرمایه‌گذاری دولت در فناوری اطلاعات خصوصا تولید نرم‌افزار فرصت‌های بی‌شماری برای کشور بوجود خواهد آورد که کمترین آن کاهش بیکاری است. این امر سبب می‌شود تا فرصت‌های بین‌المللی در اختیار کشور قرار گیرد در غیر این صورت فرصت‌ها از دست‌رفته و کشورهای دیگر جایگزین می‌شوند.
سرنوشت پسته، زعفران و فرش در انتظار نرم‎افزار
رییس کمیسیون امور بین‌الملل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور گفت: سرنوشت زعفران، پسته و فرش ایرانی را به یاد بیاوریم. اگر هم‌اینک در این صنعت سرمایه‌گذاری شود، می‌توان در سطح بین‌المللی حرف‌های زیادی برای گفتن داشت در غیر این صورت فردا دیر است.
وی در ادامه افزود: تهدید جدی دیگر که دامنگیر این صنعت شده، مسئله مهاجرت نیروی متخصص از کشور است. تهدید بعدی آن است که سازمان‌های دولتی
” یکی از نکات کلیدی صنعت آی‌تی اجرای قانون کپی‌‌رایت است. باید قبول کنیم که چاره‌ای جز پذیرش آن نداریم. چرا که این قانون برای ورود به بازارهای جهانی ضروری است “
و نیمه‌دولتی هر یک بخشی عریض و طویلی تحت عنوان شرکت‌های فاوا و یا واحد آی‌تی ایجاد کرده و با توجه به بودجه‌های کلان خود پرسنل بخش خصوصی را با چند برابر حقوق و مزایا استخدام کرده و آن را نحیف و نحیف‌تر می‌سازند. در بسیاری از موارد شاهد هستیم که همین شرکت‌ها به‌تدریج بازدهی خود را از دست داده و به‌جای پویایی و تولید، وارد معاملات تجاری می‌شوند.
چهار راهکار برای بهبود صنعت نرم‎افزار
مدیر عامل شماران سیستم همچنین به ارائه راهکار در این خصوص پرداخت و گفت: یکی از نکات کلیدی صنعت آی‌تی اجرای قانون کپی‌‌رایت است. باید قبول کنیم که چاره‌ای جز پذیرش آن نداریم. چرا که این قانون برای ورود به بازارهای جهانی ضروری است.
وی افزود: دوم اینکه با همکاری بخش خصوصی طرح جامع و راهبردی آی‌تی تهیه و اجرا شود.
وی کوچک‌سازی دولت در فناوری اطلاعات خصوصا تولید نرم‌افزار و واگذاری آن به بخش خصوصی را به عنوان راهکار سوم نام برد و گفت: ایجاد تسهیلات برای شرکت‌های نرم‌افزاری با پذیرش آنان به عنوان شرکت‌های دانش بنیان در این بین بسیار ضروری است.

 


سفارش طراحی سایت

سفارش طراحی سایت

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
f shdj, sefaresh, sefaresh .net, sefaresh.net, sthva, sthva nhj kj, sthva.kj, stthva.kj, xvhpd, آیفون, استفاده, اندروید, اپل, اپلیکیشن, اینترنت, باتری, بازار, دستگاه, دوربین, سامسونگ, سفارش, سفارش دات نت, سفارش دات نت sefaresh.net, سفارش.نت, سیستم, طراح وب, طراحي وب سايت, طراحی, طراحی وب سایت, فناوری, فیسبوک, مایکروسافت, موبایل, هوشمند, کاربران, کمپانی, گلکسی, گوشی, گوشی هوشمند, گوگل

نمایش تمامی تگ ها
بسته ویژه مدارس مدارس
بسته ویژه پزشکان پزشکان
بسته ویژه مهندسین مهندسین