تماس با ما

موبایل: 2565 038 0912

دفتر تهران: 2565 2842 021

دفتر گرگان: 2565 3233 017

با کليک بر روي +1 ما را در گوگل محبوب کنيد

El Niño (در زبان فارسی: ال نینیو)، چرخه ای آب و هوایی است که سبب تغییرات شدید جوی و معکوس شدن جریان های هوایی شرق به غرب می شود. حالا محققین کالج پارک در مرکز پیش بینی تغییرات آب و هوایی مریلند (CPC) می گویند ال نینیو به سطح قدرتمندی رسیده. واقعه ال نینیو از ماه مارس امسال آغاز شد و گفته می شود بیشترین تاثیر خود را زمستان امسال روی هوای ایالات متحده خواهد گذشت، پیش از اینکه وارد بهار شویم. آنچه که در حال رخ دادن است، در میان دومین یا سومین رویداد بزرگی است که تا به حال در این موقع از سال پیش آمده.
هیچ بعید نیست ال نینیوی امسال وضعیتی به مراتب وخیم تر از وقایع سال ۹۸-۹۷ و ۸۳-۸۲ را رقم بزند. اما به هر حال هنوز ال نینیو به طور کامل فرا نرسیده و نمی توان مقایسه درستی ارائه داد. مایل هالپرت از CPC در طول کنفرانسی خبری گفت: «با هر مقیاسی، ال نینیو سال ۱۹۹۷ قوی تر بوده.»
در ماه آگوست، کارشناسان هواشناسی پیش بینی کرده بودند که ال نینیو به احتمال ۹۰ درصد زمستان را هم پشت سر خواهد گذاشت و به بهار خواهد رسید. در گزارشی که سه شنبه منتشر شد، این رقم به ۹۵ درصد رسید.
اما ال نینیو دقیقا چیست و این بار چه بر سر زمین خواهد آورد؟

زمانی که ال نینیو رخ می دهد، یعنی بادها روی خط استوا و روی سطح اقیانوس آرام از غرب به شرق می وزند. تغییر جهت باد روی سطح آب اقیانوس سبب می گردد تا آب مناطق گرمسیری به سمت سواحل غرب آمریکا هجوم آورند. این اتفاق سبب می گردد تا کل منطقه تحت تاثیر بارندگی، سیلاب و در برخی مناطق خشکسالی قرار بگیرد.
در تصویر بالا می توانید تغییرات را از تاریخ ۱۷ ژوئن تا ۲ سپتامبر مشاهده کنید که توسط کامپیوترهای مرکز مریلند به ثبت رسیده است. توپ های شناوری که روی سطح آب قرار گرفته اند، توسط سنسورهای درون خود، میزان تغییرات سطح آب را اندازه گرفته اند.
ال نینیو با خود چه چیزی می آورد؟

چنین رخدادهایی، نتیجه ی تعامل پیچیده ی اقیانوس با اتمسفر هستند و هر دو در به سرانجام رسیدن آن دخیل اند. تغییر در ریزش باران های گرمسیری که از آثار ال نینیو است، به توزیع دوباره گرما در اتمسفر کمک می کند. وقتی که در یک ناحیه گرمسیری باران آغاز شود، همانند یک دومینو، به باقی مناطق نیز سرایت می کند و به این شکل تمام کره ی زمین درگیر ماجرا می شود.
به بیانی دیگر، ال نینیو را می تواند همانند یک تکه سنگ در نظر گرفت که وسط رودخانه ای می افتد. امواجی از آن حاصل می شود که پیش از این وجود نداشته اند. تاثیرات ال نینیو فراتر از ریزش باران و برف است. محققین حالا متوجه ارتباط ال نینیو، لا نینیا و بیماری وبا در بنگلادش شده اند.
سوال مهم اینجاست که مردم در سراسر جهان، از شرق آفریقا تا هند و از سوی دیگر تا ایالات متحده آمریکا، چه برداشتی باید از این رویداد داشته باشند؟ آیا مردم کالیفرنیا شاهد ریزش شدید باران و ایجاد سیلاب در خیابان های شهر خود خواهند بود؟ درست همانطور که در سال ۹۷ و ۹۸ میلادی رخ داد. آیا به جای بارش برف در کوهستان ها، باران خواهد بارید؟

هالپرت می گوید قطعا چنین رویدادی به معنا بارش بیشتر باران در زمستان خواهد بود. وقتی ال نینیو رخ می دهد، باید انتظار بارش غیر معمول را داشت. اما اینکه سیلاب رخ می دهد یا خیر، سوالی نیست که هالپرت بتواند به آن پاسخ دهد.
کالیفرنیا طی چهار سال گذشته با خشکسالی عمیقی روبرو بوده و حالا در زمستان امسال قرار است بارش بیش از حد معمول باشد. در عین حال که می توان برداشتی منفی از آن داشت، می شود آن را مثبت نیز پنداشت. زمستان امسال، ۲٫۵ الی ۳ برابر حالت عادی در کالیفرنیا باران خواهد بارید.
اگرچه ایالات متحده حالا از برخورد داشتن با ال نینیو در حال کسب منفعت است اما کشورهای دیگر چندان شانس نیاورده اند. با چرخش جریان آب و هوایی، مناطق بسیاری از جمله جزایر اندونزی تا استرالیا با کمبود جدی آب مواجه خواهند شد.


سفارش طراحی سایت

سفارش طراحی سایت

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
f shdj, sefaresh, sefaresh .net, sefaresh.net, sthva, sthva nhj kj, sthva.kj, stthva.kj, xvhpd, آیفون, استفاده, اندروید, اپل, اپلیکیشن, اینترنت, باتری, بازار, دستگاه, دوربین, سامسونگ, سفارش, سفارش دات نت, سفارش دات نت sefaresh.net, سفارش.نت, سیستم, طراح وب, طراحي وب سايت, طراحی, طراحی وب سایت, فناوری, فیسبوک, مایکروسافت, موبایل, هوشمند, کاربران, کمپانی, گلکسی, گوشی, گوشی هوشمند, گوگل

نمایش تمامی تگ ها
بسته ویژه مدارس مدارس
بسته ویژه پزشکان پزشکان
بسته ویژه مهندسین مهندسین