تماس با ما

موبایل: 2565 038 0912

دفتر تهران: 2565 2842 021

دفتر گرگان: 2565 3233 017

با کليک بر روي +1 ما را در گوگل محبوب کنيد

jQuery چیست ؟

jQuery یک کتابخانه استاندارد و آماده شامل تعدادی متد و توابع نوشته شده به زبان javascript می باشد . از توابع و متدهای این کتابخانه برای کار با عناصر و تگ های موجود در صفحات HTML , ASP.Net و یا PHP استفاده می شود . به طور کلی با استفاده از این متدهای از پیش تعریف شده ، می توانید تغییراتی را در عناصر و تگ های HTML ایجاد کرده و یا نحوه نمایش آنها را تغییر دهید . برای مثال می توانید یک عنصر HTML را با کلیک بر روی یک دکمه فرمان پنهان کرده و یا در صورت مخفی بودن آن را نمایش دهید.

زبان jQuery دارای یک شعار معروف است. این شعار می گوید کمتر بنویسید ، بیشتر انجام دهید ( write less , do more ) . به طور کلی کتابخانه jQuery شامل موارد زیر می باشد:

در استفاده از jQuery شما نیاز ندارید برای انجام کارهای مورد نظرتان یک تابع جدید بنویسید . فقط کافی است عنصر مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس متد مورد نظر را فراخوانی نموده تا آن عنصر را تغییر دهد.

قبل از مطالعه و استفاده از بخش jQuery ، شما بایستی با مطالب زیر آشنایی کامل داشته باشید:

 

HTML

CSS

javascript

 

نحوه استفاده از کتابخانه jQuery :

همانطور که گفتیم ، jQuery دارای یک کتابخانه استاندارد و آماده می باشد . شما بایستی برای استفاده از jQuery ، فایل این کتابخانه را به صفحه خود متصل کنید. کتابخانه jQuery در یک فایل مجزا که از نوع فایل های javascript و با نام jQuery.js است، نگهداری می شود. شما برای اتصال فایل این کتابخانه به صفحه مورد نظرتان از 2 روش می توانید استفاده کنید:

دانلود فایل کتابخانه jQuery بر روی کامپیوتر و یا سرور سایت خودتان و سپس اتصال آن به صفحه.

استفاده از فایل کتابخانه jQuery بر روی سرورهای آنلاین مثل سرور Microsoft یا Google.

در ادامه به معرفی 2 روش فوق می پردازیم .

روش اول : در روش اول شما بایستی جدیدترین فایل کتابخانه jQuery را از سایت www.jQuery.com دانلود کرده و سپس آن را در پوشه اصلی سایت خود قرار دهید . سپس با استفاده از یک تگ < Script > که در قسمت < Head > صفحه قرار می دهید ، فایل کتابخانه را به صفحه متصل کنید . در قسمت زیر این روش را نشان داده ایم :


 
 < head >
< script type = " text/javascript " src="jquery.js" > < /script >
< head/ >
 

روش دوم : در روش دوم، شما لینک دسترستی به فایل کتابخانه jQuery ، که بروی سرور مورد نظرتان است را در یک تگ < Script > و در قسمت < Head > صفحه قرار می دهید . در این حالت صفحه در هنگام لود شدن ، به سرور وصل شده و از کتابخانه آنلاین استفاده می کند . در قسمت زیر هر 2 لینک و طریقه استفاده از آنها را نمایش داده ایم:


 
 < head >
< script type = " text/javascript " src="http://ajax.microsoft.com/ajax/jquery/jquery-1.4.2.min.js " > < /script >
< head/ >
 
< head >
< script type = " text/javascript " src="http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.4.2/jquery.min.js " > < /script >
< head/ >

پس از اتصال کتابخانه jQuery به صفحه خودتان ، هر زمان که یک متد jQuery را فراخوانی می کنید، برنامه سورس آن متد را از کتابخانه دریافت کرده و سپس اجرا می نماید. در مثال بخش بعد به روش کلی کار با توابع jQuery و یک نمونه از کاربرد آن اشاره می نماییم.

 

یک مثال از کاربرد jQuery :

jQuery کاربردهای جالب و فراوانی دارد و به طراحان وب توانایی های زیادی را برای خلق جلوه ها و دینامیک کردن صفحات می دهد. در مثال زیر روش کلی استفاده از ساختار jQuery را نشان داده و یکی از کاربردهای مهم آن یعنی پنهان کردن عناصر موجود بر روی صفحه را نمایش می دهیم.

در مثال زیر یک صفحه فرضی با 2 پاراگراف و یک تیتر داریم . می خواهیم تا کاربر بتواند با کلیک بر روی یک دکمه فرمان پارگراف های موجود در صفحه را پنهان کند. روش کار به این شرح است :

در ابتدا به وسیله یکی از لینک های معرفی شده، صفحه خود را به کتابخانه jQuery متصل کرده ایم . سپس یک دکمه فرمان و یک تیتر و 2 پاراگراف را بروی صفحه ایجاد کرده ایم. با کلیک کاربر بر روی دکمه فرمان، متد ( ) Hide که یکی از متدهای jQuery است ، اجرا شده و باعث می شود تا تمام پاراگراف های ( تگ های < p > ) موجود بر روی صفحه پنهان شوند. همانطور که در خروجی مشاهده می کنید تابع ایجاد شده فقط بر روی عناصری که تگ آنها از نوع < p > ( پاراگراف ) است ، اثر می گذارد و مثلا با تگ تیتر < h2 > کاری ندارد.


< html >
< head >
< script type="text/javascript" src="jquery.js" > < /script >
< script type="text/javascript" >
}()(document).ready(function)$
}()(button").click(function")$
;()(p").hide")$
;({
;({
<script/>
<head/>
<body>
<h2> This is a heading</h2>
<p> This is a paragraph . </p>
<p> This is another paragraph. </p>
<button> Click me</button>
<body/>
<html/>


سفارش طراحی سایت

سفارش طراحی سایت

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
f shdj, sefaresh, sefaresh .net, sefaresh.net, sthva, sthva nhj kj, sthva.kj, stthva.kj, xvhpd, آیفون, استفاده, اندروید, اپل, اپلیکیشن, اینترنت, باتری, بازار, دستگاه, دوربین, سامسونگ, سفارش, سفارش دات نت, سفارش دات نت sefaresh.net, سفارش.نت, سیستم, طراح وب, طراحي وب سايت, طراحی, طراحی وب سایت, فناوری, فیسبوک, مایکروسافت, موبایل, هوشمند, کاربران, کمپانی, گلکسی, گوشی, گوشی هوشمند, گوگل

نمایش تمامی تگ ها
بسته ویژه مدارس مدارس
بسته ویژه پزشکان پزشکان
بسته ویژه مهندسین مهندسین