تماس با ما

موبایل: 2565 038 0912

دفتر تهران: 2565 2842 021

دفتر گرگان: 2565 3233 017

با کليک بر روي +1 ما را در گوگل محبوب کنيد

امروزه در طراحی صفحات وب، استفاده از تصاویر شفاف و یا به اصطلاح transparent امری مرسوم است، به طور مثال ممکن است طراحان قالب وبلاگ ها یا سایت ها، در طراحی پس زمینه مطالب، آن را کمی شفاف کنند تا تصویری که در زیر بلاک مطلب قرار دارد به صورت نیمه شفاف دیده شود، استفاده از این تکنیک پیش تر با تصاویر png ممکن بود، اما مشکل همیشگی یعنی مرورگر غیر استاندارد و ضعیف اینترنت اکسپلورر (IE) قادر به نمایش این تصاویر با زمینه شفاف نبود، لذا طراحان وب به فکر جایگزینی برای این تکنیک برآمدند و از جاوا اسکریپت و بعدها css بدین منظور استفاده کردند، در این مطلب قصد داریم نحوه ایجاد تصاویر و بلاک های div شفاف را با css آموزش دهیم.
عنصر استانداردی که در css3 برای ایجاد لایه های شفاف تعریف شده، opacity نام دارد که به معنی تاری و کدری است، البته برای مرورگرهای قدیمی تر که از css3 پشتیبانی نمی کنند باید از مقادیر دیگری تحت عنوان ms-filter، filter، moz-opacity و khtml-opacity استفاده کنیم.
ایجاد بلاک و تصور شفاف با عنصر opacity در css3:
کد زیر مثال استاندارد css3 برای ایجاد بلاک یا تصویر شفاف است، عنصر مربوط به filter برای سازگاری با مرورگر اینترنت اکسپلورر 8 و مابعد آن است.


<style type="text/css">
img {
    opacity:0.4;
    filter:alpha(opacity=40);
}
</style>

 

ایجاد بلاک و تصور شفاف، سازگار با تمام مرورگرها:
اگرچه خاصیت opacity در css3 به صورت استاندارد تعریف شده است، اما برخی از مرورگرهای قدیمی تر از آن به صورت کامل پشتیبانی نمی کنند، کلاس زیر نمونه ی تقریبا کاملی است که از هر جهت با اکثر مرورگرهای موجود، تطبیق دارد.

.transparent {
    width: 100%;
    -ms-filter:"progid:DXImageTransform.Microsoft.Alpha(Opacity=50)";
    filter: alpha(opacity=50);
    -moz-opacity:0.5;
    -khtml-opacity: 0.5;
    opacity: 0.5;
}

توضیح:
- خط اول کد (width: 100%) برای ورژن های قدیمی مرورگر اکسپلورر (5، 6 و 7) نیاز است (به جای آن می توانید از مقادیر zoom: 1 استفاده کنید).
- مقادیر ms-filter و filter برای ایجاد حالت شفافیت در اینترنت اکسپلورر کاربرد دارد.
- moz-opacity و khtml-opacity برای ورژن های قدیمی مرورگر فایرفاکس (Firefox) و سافاری (Safari) است.
- opacity نیز خاصیتی استاندارد در css3 است.
- مقادیر شفافیت برای مرورگر اکسپلورر به صورت اعدادی بین 0 تا 100 و برای سایر مرورگرها و حالت استاندارد css3، عددی بین 0 تا 1 است.
- به کار بردن این کلاس ممکن است از نظر سیستم های اعتبار سنجی که هنوز خود را با ویژگی های css3 تطبیق نداده اند، موجب نامعتبر تلقی شدن کد css گردد که البته چندان جدی نیست.


سفارش طراحی سایت

سفارش طراحی سایت

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
f shdj, sefaresh, sefaresh .net, sefaresh.net, sthva, sthva nhj kj, sthva.kj, stthva.kj, xvhpd, آیفون, استفاده, اندروید, اپل, اپلیکیشن, اینترنت, باتری, بازار, دستگاه, دوربین, سامسونگ, سفارش, سفارش دات نت, سفارش دات نت sefaresh.net, سفارش.نت, سیستم, طراح وب, طراحي وب سايت, طراحی, طراحی وب سایت, فناوری, فیسبوک, مایکروسافت, موبایل, هوشمند, کاربران, کمپانی, گلکسی, گوشی, گوشی هوشمند, گوگل

نمایش تمامی تگ ها
بسته ویژه مدارس مدارس
بسته ویژه پزشکان پزشکان
بسته ویژه مهندسین مهندسین