تماس با ما

موبایل: 2565 038 0912

دفتر تهران: 2565 2842 021

دفتر گرگان: 2565 3233 017

با کليک بر روي +1 ما را در گوگل محبوب کنيد

مقدمه :
کنترل AceessDataSource يک کنترل سرور داده است که به طور اختصاصی برای کار با فايل های پايگاه داده Microsoft Aceess طراحی شده است . اين کنترل توانايي اتصال ، دريافت و ارسال اطلاعات به فایل های پايگاه داده Access که پسوند آنها ( .mdb ) است ، را داراست . اين کنترل ها همانند ساير کنترل های سرور داده ديگر ، خود قادر به نمايش اطلاعات دريافتی نيسنتد و برای اين منظور بايستی يک کنترل وب نمايش دهنده اطلاعات همانند کنترل های GridView و یا DetailsView را به اين کنترل متصل کرد ، تا بتوان اطلاعات دريافتی آنها را به صورت جدول وار بر روی صفحات ASP.NET نمايش داد . همچنين به وسیله اين کنترل می توان به ویرایش ، حذف و وارد کردن اطلاعات مورد نظر به پايگاه داده Access متثل به آن بپردازيد .
کنترل AceessDataSource شباهت بسیار زیادی به کنترل SqlDataSource داشته و تقریبا تمام عملکرهای آن در انجام عمليات های مختلف داده ای همچون انتخاب ، ویرایش ، حذف و يا وارد کردن اطلاعات جديد با کنترل SqlDataSource يکسان است . به همين دلیل توصیه می کنم ابتدا مطالب بخش کنترل SqlDataSource را مطالعه اين کنترل بپردازيد .
کنترل های AceessDataSource و SqlDataSource دارای تفاوت هایی نيز هستند . از مهمترين اين تفاوت ها می توان به موارد زير اشاره کرد :
    کنترل SqlDataSource فقط برای اتصال به پايگاه داده Microdoft Access طراحی شده است ، اما کنترل AceessDataSource توانایی اتصال به پايگاه داده های Access ، SQL Server , Oracle , OLE DB و OBDC را داراست .
    کنترل SqlDataSource برای اتصال به پايگاه داده مورد نظر از يک رشته ارتباطی که در خاصيت ConnectionString آن تعيين شده و شامل اطلاعاتی از قبيل نام و مکان سرور پايگاه داده و شرایط امنيتی اتصال به آن است ، استفاده می کند و برای ايجاد ارتباط حتما به يک سرور SQL Server نياز دارد . اما کنترل AceessDataSource برای اتصال به پايگاه داده به سرور خاصی نیاز ندارد و فقط بایستی نام فایل پايگاه داده و مسیر دسترسی به آن در خاصيت DataFile کنترل ، به طور کامل ذکر کرد . اين کنترل دارای شرايط امنيتی خاص برای اتصال به پايگاه داده نيست . در ادامه به معرفی روش اتصال اين کنترل به پايگاه داده Access را شرح خواهم داد .
    کنترل SqlDataSource دارای ضريب امنیتی بسیار بالایی در ارتباط با بانک اطلاعاتی است و به برنامه نويسی سطح بالایی نیاز دارد . اما کنترل AceessDataSource يک کنترل بسیار ساده بوده و دارای ضريب امنيت بسیار پايينی در اتصال به منابع اطلاعاتی است . بنابراين بنايد از اين نوع پايگاه داده و کنترل سرور داده در برنامه های وب حساس و بر روی وب زياد استفاده کرد .
در موارد فوق تفاوت های مهم دو کنترل AceessDataSource و SqlDataSource را بیان کردم . اما به هر حال کنترل AceessDataSource دارای قابليت های بسیار زيادی در کار با فايل های پايگاه داده Access است و از اين جهت نبايد آن را دست کم گرفت . مهمترين حسن اين کنترل سادگی اتصال و کار کردن با آن است و اينکه برای ايجاد ارتباط به سرور خاصی نياز نداريم .
نحوه اتصال يک کنترل AceessDataSource به پايگاه داده و دريافت اطلاعات از آن :
همانطور که گفتم ، کنترل AceessDataSource برای اتصال به پايگاه داده Access مورد استفاده قرار می گيرد . برای اتصال يک کنترل AceessDataSource به پايگاه داده Access ، بایستی نام و مسير کامل دسترسی به پايگاه داده را در خاصيت DataFile کنترل AceessDataSource قرار دهيم . در اين صورت اين کنترل به پايگاه داده تعيين شده و در هر بار باز شدن صفحه به طور خودکار ارتباط خود را به پايگاه داده باز کرده و با بستن صفحه نيز ارتباط خود را قطع می کند . در مثال شماره 1 ، نحوه اتصال يک کنترل AceessDataSource را به يک پايگاه داده Access نشان داده ايم :
مثال : در مثال زير يک کنترل AccessDataSource را به پايگاه داده UniverCity که از نوع Access است متصل کرده ايم . برای اين منظور نام و مسير کامل دسترسی به پايگاه داده را در خاصيت DataFile کنترل قرار داده ايم :

Example
< asp:AccessDataSource   ID="AccessDataSource1"   runat="server"   DataFile="~/App_Data/UniverCity.mdb" >
</asp:AccessDataSource>


مرحله اول در کار با کنترل AccessDataSource ، اتصال به پايگاه داده مورد نظر بود . اما در گام بعدی بايد اطلاعات مورد نظر را که می خواهيم تا کنترل از پايگاه داده استخراج کرده و برای ما ارسال کند را تعيين کنيم . نحوه عملکرد کنترل AccessDataSource در انتخاب و دريافت اطلاعات از پايگاه داده ، کاملا شبيه کنترل SqlDtaSource است . برای تعيين اطلاعاتی که می خواهيم کنترل از پايگاه داده متصل به آن استخراج کند ، بايد يک دستور SQL از نوع Select را در خاصيت SelectCommand کنترل قرار دهيم . نحوه تعيين اين دستور بستگی به ساختار و معماری پايگاه و جدول مورد نظر داشته و اينکه چه فيلدها يا رکوردهایی را می خواهيم از جدول بانک اطلاعاتی انتخاب کنيد . برای آشنایی با نحوه تعريف و استفاده از دستور Select در زبان SQL می توانيد به بخش آموزش دستور Select در زبان SQL برويد . در مثال شماره 2 به آموزش نحوه تعيين دستور Select برای کنترل AccessDataSource پرداخته ايم :
مثال 2 : در مثال زير ابتدا يک کنترل AccessDataSource را به پايگاه داده UniverCity متصل کرده و سپس توسط خاصيت SelectCommand يک دستور Select را برای تعيين اطلاعاتی که می خواهيم تا کنترل از پايگاه داده دريافت کند را تعيين کرده ايم :

Example
< asp:AccessDataSource   ID="AccessDataSource1"   runat="server"   DataFile="~/App_Data/UniverCity.mdb"   SelectCommand="Select Name , Family From Students" >
</asp:AccessDataSource> 


نکته امنيتی مهم : چنانچه شما فايل پايگاه داده Access مورد استفاده خود را در پوشه اصلی برنامه وب ( منظور در سايت های وب پوشه اصلی سايت در فضای Host است ) ن نگهداری می کنيد ، آن را به پوشه App_Data انتقال دهيد . انجام اين کار باعث می شود تا فايل پايگاه داده شما به صورت محافظت شده و خصوصی قرار بگيرد . زيرا برنامه ASP.NET اجازه دسترسی مستقيم به محتويات فايل های موجود در پوشه App_Data را از طريق تايپ آدرس آن در نوار آدرس مرورگر نمی دهند و به همين دليل افراد مزاحم و سايرين نمی توانند به فايل پايگاه داده شکا دسترسی داشته باشند و آنها را حذف کرده و یا تغيير دهند .
نکته 2 : جهت اتصال به يک پايگاه داده Access که Password-Protected می باشد و به عبارت ديگر دارای رمز عبور است ، بايد از کنترل SqlDataSource استفاده کنيد . زيرا کنترل AceesDataSource توانایی اتصال به پايگاه داده های رمز دار را ندارند .

منبع خبر


سفارش طراحی سایت

سفارش طراحی سایت

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
f shdj, sefaresh, sefaresh .net, sefaresh.net, sthva, sthva nhj kj, sthva.kj, stthva.kj, xvhpd, آیفون, استفاده, اندروید, اپل, اپلیکیشن, اینترنت, باتری, بازار, دستگاه, دوربین, سامسونگ, سفارش, سفارش دات نت, سفارش دات نت sefaresh.net, سفارش.نت, سیستم, طراح وب, طراحي وب سايت, طراحی, طراحی وب سایت, فناوری, فیسبوک, مایکروسافت, موبایل, هوشمند, کاربران, کمپانی, گلکسی, گوشی, گوشی هوشمند, گوگل

نمایش تمامی تگ ها
بسته ویژه مدارس مدارس
بسته ویژه پزشکان پزشکان
بسته ویژه مهندسین مهندسین