تماس با ما

موبایل: 2565 038 0912

دفتر تهران: 2565 2842 021

دفتر گرگان: 2565 3233 017

با کليک بر روي +1 ما را در گوگل محبوب کنيد

مقدمه :
یکی از نیازهای اساسی در طراحی صفحات وب پویا ، امکان تعامل با کاربر و دریافت مقادیر مورد نظر از وی برای تکمیل فرم های مثل فرم ثبت نام یا سفارش کالاست .
کنترل ویزارد این امکان را به ما می دهد تا چندین فرم را به صورت مرحله به مرحله به کاربر نمایش داده و در هر مرحله اطلاعات لازم را از وی دریافت کنیم .
به وسیله این کنترل می توانید مراحل ویزارد را به ترتیب مورد نظر تعیین کرده ، بر حسب انتخاب ها یا مقادیر ورودی کاربر ، مرحله یا مراحل بعدی را تنظیم نموده و ترتیب مراحل را تغییر دهید .
به عبارت دیگر کنترل ویزارد Wizard ، مجموعه ای از فرم ها را در قالب یک رابط کاربری به کاربر نمایش داده و اطلاعات را از وی دریافت می کند . شما می توانید به راحتی ظاهر این کنترل را توسط قالب ها تعیین نموده و دکمه های مسیر را در آن قرار دهید .
تعیین مراحل کنترل ویزارد ( Wizard Steps ) :
در کنترل ویزارد ، هر مرحله از دریافت اطلاعات و فرم آن تحت عنوان یک Step ایجاد می شود . کنترل می تواند از هر چند مرحله یا Step لازم تشکیل شود . کاربر هر Step را که کامل نمود ، با کلیک بر روی دکمه های پیمایش به Step بعدی می رود تا فرآیند کامل شود .
به طور کلی در کنترل ویزارد Wizard ، 3 نوع Step داریم :
    beginnign step : این Step ، مرحله آغازین ویزارد است .
    intermediate step : این Step ، مراحل میانی ویزارد را تعیین می کند . یک کنترل ویزارد Wizard ، می تواند چندین Step میانی داشته باشد .
    completation step : این Step مرحله آخر ویزارد است . در آن می توان اطلاعات را جمع بندی و ارسال نمود .
شما در هر مرحله از ویزارد ، می توانید انواع کنترل های ASP.Net را برای دریافت اطلاعات از کاربر قرار دهید ، مقل کنترل های کادر متن ( TextBox ) یا کادرهای انتخابی ( ListBox ) و ... .
مثال عملی : کد زیر ، یک کنترل ویزارد را نشان می دهد که دارای 2 مرحله است :
 دکمه های پیمایش و حرکت در کنترل ویزارد Wizard :
کنترل ویزارد هم از قابلیت پیمایش خطی و هم غیر خطی ، برای حرکت بین Step ها پشتیبانی می کند .
سیستم مدیریت کنترل ویزارد ( State Managment ) این امکان را به کاربر می دهد ، تا بدون از دست دادن اطلاعاتی که در هر مرحله وارد نموده ، بین مراحل جلو و عقب رفته و اطلاعات خود را بازبینی و اصلاح نماید .
همجنین لیست مراحل کاری کنترل در یک تولبار عمودی در سمت چپ یا راست کنترل نمایش داده می شود ، که با کلیک بر روی عنوان هر مرحله ، می توان به صورت مستقیم به آن مرحله حرکت نمود .
می توانید متن دکمه های پیمایش کنترل را درون تگ اصلی کنترل ویزارد به وسیله خواص StepNextButtonText, StepPreviousButtonText و FinishCompleteButtonText تعیین نمایید . همانند کد زیر :

<asp:Wizard ID="Wizard2" Runat="server"
   StepNextButtonText=" Next >> "
   StepPreviousButtonText=" << Previous "
   FinishCompleteButtonText=" Done! " > 


 سفارشی کردن سایر تنظیمات کنترل ویزارد Wizard :
کنترل ویزارد به صورت اتوماتیک ، یک عنوان را در هر مرحله Step نمایش می دهد . این عنوان را می توانید توسط خاصیت HeaderText تعیین نمایید . همچنین می توانید تمپلیت کلی سر عنوان هر مرحله را به وسیله المنت HeaderTempalte مشخص سازید .
امکان دیگر این است که به صورت دلخواه می توانید یک دکمه لغو Cancel را با قرار دادن مقدار خاصیت DisplayCancelButton برابر با true ، در هر مرحله Step قرار دهید .
همچنین خاصیت NavigationButtonStyle را می توانید برای تعیین ظاهر کنترل های پیمایش درون هر مرحله به صورت عمومی یا کلی به کار ببرید .
 تنظیمات دکمه های پیمایش کنترل ویزارد Wizard :
در کنترل ویزارد ، می توانید ظاهر هر کدام از دکمه های پیمایش موجود در مراحل آن را به وسیله خواص زیر تعیین نمایید : خواص زیر تعیین نمایید :
    StartNavigationTemplate : برای تعیین ظاهر کنترل شروع ویزارد به کار می رود .
    FinishNavigationTemplate : برای تعیین ظاهر کنترل پایانی ویزارد به کار می رود .
    StepNavigationTemplate : برای تعیین ظاهر کنترل های میانی ویزارد به کار می رود .
    SideBarTemplate : برازی تعیین ظاهر منوی عمودی کنار کنترل که لیت مراحل ویزارد را نمایش می دهد ، به کار می رود .
رویدادهای کنترل ویزارد Wizard :
به وسیله انواع رویدادهای فراهم شده برای کنترل ویزارد Wizard ، به راحتی می توان رفتار این کنترل را با نوشتن کدهای لازم ، کنترل نمود .
برای مثال می توان از رویداد NextButtonclick برای جمع آوری اطلاعات در پایان هر مرحله استفاده نمود . این رویداد در هنگام کلیک کاربر بر روی دکمه Next اجرا می شود .
پارامترهای WizardNavigationEventArgs در هنگام فراخوانی رویداد فوق ، مقادیر CurrentStepIndex ( اندیس مرحله جاری ) و NextStepIndex ( اندیس مرحله بعدی ) را به رویداد ارسال می کنند که از آنها می توان برای تشخیص مرحله و اجرای کد لازم استفاده نمود .
در نهایت می توان رفتار کنترل را در هنگام کلیک کاربر بر روی دکمه های Previous و Finish به ترتیب با رویدادهای PreviousButtonclick و FinishButtonclick هندل نمود .
همچنین می توانید کلیه اطلاعات مرحله جاری و یا کنترل را با استفاده از رویداد CancelButtonclick که در هنگام کلیک کاربر بر روی دکمه Cancel اجرا می شود ، پاک  نمود .

منبع خبر


سفارش طراحی سایت

سفارش طراحی سایت

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
f shdj, sefaresh, sefaresh .net, sefaresh.net, sthva, sthva nhj kj, sthva.kj, stthva.kj, xvhpd, آیفون, استفاده, اندروید, اپل, اپلیکیشن, اینترنت, باتری, بازار, دستگاه, دوربین, سامسونگ, سفارش, سفارش دات نت, سفارش دات نت sefaresh.net, سفارش.نت, سیستم, طراح وب, طراحي وب سايت, طراحی, طراحی وب سایت, فناوری, فیسبوک, مایکروسافت, موبایل, هوشمند, کاربران, کمپانی, گلکسی, گوشی, گوشی هوشمند, گوگل

نمایش تمامی تگ ها
بسته ویژه مدارس مدارس
بسته ویژه پزشکان پزشکان
بسته ویژه مهندسین مهندسین