تماس با ما

موبایل: 2565 038 0912

دفتر تهران: 2565 2842 021

دفتر گرگان: 2565 3233 017

با کليک بر روي +1 ما را در گوگل محبوب کنيد

از این کنترل برای نمایش لیستی از آیتم های مورد نظر به کاربر استفاده می شود . بنابر نیاز می توان امکانی فراهم نمود تا کاربر یک یا چند آیتم را از کنترل List Box انتخاب نماید .
فرق کنترل List Box با کنترل Drop Down List این است که کنترل Drop Down List در هر لحظه فقط یک آیتم به کاربر نشان داده و همچنین کاربر فقط یک آیتم را در آن واحد می تواند انتخاب نماید . اما در کنترل List Box می توان چندین آیتم را به کاربر نشان داد و او نیز می تواند یک یا چندین عدد از آنها را انتخاب نماید .
برای مثال فرض کنید در فرم ثبت نام دانشگاه می خواهید لیستی از درس ها را به کاربر ارایه کرده تا وی چند آیتم آن را انتخاب کند . در این حالت از کنترل List Box استفاده می کنیم .
شکل کلی تعریف و نمایش کنترل ListBox در صفحه های ASP.Net به صورت زیر است :

Syntax
<asp:ListBox ID="ListBox2" runat="server" Rows="1" >
    <asp:ListItem>HTML</asp:ListItem>
    <asp:ListItem>CSS</asp:ListItem>
    <asp:ListItem>ASP.Net</asp:ListItem>
</asp:ListBox> 

 کنترل ListBox- قسمت بیستم


 نحوه قرار دادن یک کنترل ListBox بر روی صفحه ASP.Net :
    ابتدا یک صفحه ASP.Net در محیط Visual Studio ایجاد کرده و یا صفحه از قبل طراحی شده خود را باز کنید .
    از منوی Toolbox و از قسمت کنترل های Standard یک کنترل ListBox را کشیده و روی صفحه قرار دهید .
    همجنین می توانید به صورت مستقیم در فسمت کدنویسی Source صفحه کد مربوط به کنترل را تایپ نمایید .
موارد استفاده از کنترل ListBox :
بطور کلی از کنترل ListBox می توان در موارد زیراستفاده کرد :
    نمایش چندین آیتم مختلف به کاربر .
    اتصال کنترل List Box به یک فیلد بانک اطلاعاتی و نمایش اطلاعات آن .
    تشخیص آیتم های انتخاب شده از سوی کاربر و برنامه ریزی بر مبنای گزینه های انتخاب شده .
    تعیین یکسری گزینه های انتخاب شده از قبل برای نمایش به کاربر .
نحوه کار با کنترل ListBox :
همانطور که گفتیم از کنترل فوق برای نمایش یک یا چندین آیتم به کاربر استفاده می شود . شما می توانید ظاهر و اندازه کنترل List Box را از راه های زیر تعیین نمایید :
    تعداد آیتم یا سطرهایی که نمایش داده شوند : شما می توانید تعیین کنید که کنترل در هر لحظه چند آیتم از آیتم های موجود خود را نمایش دهد . اگر تعداد آیتم های کنترل بیش از تعدادی باشد که نمایش می دهد در کنار آن Scroll bar قرار می گیرد تا بین آیتم ها حرکت کنید .
    تعیین ارتفاع و عرض برای کنترل : شما می توانید ارتفاع و عرض کنترل را بر مبنای پیکسل تعیین نمایید . در این حالت کنترل تعداد سطرهای تعیین شده برای نمایش را نادیده گرفته و به هر انندازه که جا داشته باشد آیتم نشان خواهد داد . البته برخی از مرورگرها ممکن است از ارتفاع و عرض کنترل List Box پشتیبانی نکنند .
چگونگی تعیین آیتم ها برای کنترل List Box :
هر یک از آیتم های کنترل  ListBox بوسیله یک تگ < ListItem > درون تگ باز و بسته کنترل تعیین می شود . به عبارت دیگر کنتر ListBox یک ظرف نگهدارنده برای عناصر ListItem خود است . ویژگی ها و خواص هر آیتم نیز درون تگ < ListItem > مربوط به آن تعیین می شود .
این خواص عبارتند از :
    Text : تعیین کننده متنی است که برای آیتم در کنترل نمایش داده می شود .
    Value : این پارامتر مقدار مرتبط با آیتم را تعیین می کند . بوسیله این خاصیت می توانید مقداری برای کنترل در نظر بگیرید بدون اینکه آن را نمایش دهید .
    برای مثال فرض کنید که متن آیتم را نام دانشجو و مقدار در نظر گرفته برای آن شماره دانشجویی وی انتخاب می کنید . در کدهای برنامه نویسی از مقدار Item استفاده می شود .
    Selected : این خاصیت از نوع True یا False بوده و تعیین می کند آیا آیتم مورد نظر در حال حاضر انتخاب شده یا خیر .
برای کار با آیتم های کنترل و برنامه نویسی برای آنها شما باید با مجموعه Item Collection کنترل کار کنید . این مجموعه یک Collection استاندارد Asp.Net است و شما می توانید با کد نویسی به آن اعضای جدید اضافه کرده و یا اعضای موجود را ویرایش و حذف کنید .
در بخش جداگانه ای به تشریح نحوه کار با این مجموعه خواهیم پرداخت .
اتصال کنترل به پایگاه داده :
در بخش قبل اشاره کردیم که شما می توانید کنترل List Box را به یک بانک اطلاعاتی متصل کنید . در این حالت کنترل آیتم های خود را از بانک اطلاعاتی دریافت کرده و نمایش می دهد . کنترل List Box توانایی نمایش مقادیر یک فیلد بانک اطلاعاتی را دارد .
ولی شما می توانید خاصیت Value آن را نیز بر یک فیلد دیگر متصل کنید تا مقدار را از بانک اطلاعاتی دریافت کرده ولی نمایش ندهد . برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه اتصال یک کنترل ListBox  به بانک اطلاعاتی بروید .

منبع خبر


سفارش طراحی سایت

سفارش طراحی سایت

google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
f shdj, sefaresh, sefaresh .net, sefaresh.net, sthva, sthva nhj kj, sthva.kj, stthva.kj, xvhpd, آیفون, استفاده, اندروید, اپل, اپلیکیشن, اینترنت, باتری, بازار, دستگاه, دوربین, سامسونگ, سفارش, سفارش دات نت, سفارش دات نت sefaresh.net, سفارش.نت, سیستم, طراح وب, طراحي وب سايت, طراحی, طراحی وب سایت, فناوری, فیسبوک, مایکروسافت, موبایل, هوشمند, کاربران, کمپانی, گلکسی, گوشی, گوشی هوشمند, گوگل

نمایش تمامی تگ ها
بسته ویژه مدارس مدارس
بسته ویژه پزشکان پزشکان
بسته ویژه مهندسین مهندسین